Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Biznis so smrťou prekvitá. Svetové veľmoci zbroja!
Zdielať na

Biznis so smrťou prekvitá. Svetové veľmoci zbroja!

BRATISLAVA / Biznis so smrťou chytá nový dych. Niežeby posledných päť rokov do zbrojárstva celosvetovo neprúdili stovky miliárd, ale teraz začali znovu rásť. Posilňuje najmä Ázia, ale aj taký Omán. Svetové ťažisko vojenskej moci sa tak presúva na východ a západ je v pozore.

Bohaté štáty zbroja

Obchod so smrťou a utrpením je výnosný asi ako nič iné. Aj keď kríza utlmila výdaje v tomto smere, majú opäť rásť. Zatiaľ čo Čína, Rusko, či India míňajú stále viac, západná Európa a Amerika šetria.

"Keď krajina zažíva vysoký hospodársky rast, tak je z čoho dávať peniaze na zbrane. To je prípad rýchlo rastúcich krajín ako je Čína, India alebo aj iné štáty v juhovýchodnej Ázii," vysvetľuje ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Riziko pre Európu?

V Ázii to naozaj "fičí". Zbrojárstvo je aj hlavnou témou návštevy japonského premiéra v Indii. "Japonsko získa veľmi veľký trh a India zase japonské investície a technológie," hovorí odborník na zbrojenie Arun Bhagat.

Zbrojársky apetít rastie rýchlo aj na Blízkom východe. Mnohí sa preto pýtajú, či sa Európa a Amerika nemusia obávať. "Výhodou západných štátov ešte stále je technologická prevaha, ktorú nebude možné dohnať v priebehu jedného desaťročia, alebo dvoch desaťročí," myslí si Róbert Ondrejčák z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.

Vojny podporujú biznis

Západ zatiaľ nemusí nič dobiehať, musí sa sústrediť na efektivitu. "Znížiť tie duplikácie, ktoré momentálne existujú medzi tými armádami štátov a vyvíjať spoločné spôsobilosti," dodal Ondrejčák.

Ešte jedna múdrosť na záver. Keby svet dával toľko na rozvoj a spoluprácu ako na zbrojenie a ničenie, mali by sme tu úplnú nirvánu. Ale tak múdri asi nebudeme nikdy. "Zbrojársky biznis patrí medzi najväčšie a najcynickejšie na svete a mnohé vojny na svete boli motivované len preto, aby zbrojársky biznis zarobil svoju maržu," dodáva Róbert Ondrejčák z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.

Prehliadka obrovskej armády

Severná Kórea si pripomenula minulý rok 60. výročie konca kórejskej vojny veľkými vojenskými oslavami. Prehliadky na rozľahlom námestí v Pchjongjangu z pódia sledoval aj mladý vodca Kim Čong-un a čínsky viceprezident Li Jüan-čchao. 

Počas osláv, ktoré boli jedny z najväčších, aké sa kedy v KĽDR uskutočnili, Kim nespravil žiadne vyhlásenie. Veliteľ armády Choe Rjong Hae v prejave pred štátnymi špičkami a diplomatmi uviedol, že Severná Kórea považuje mier za svoju národnú prioritu a cieľom jej 1,2-miliónovej armády je len chrániť krajinu pred intervenciou. Pozrite si fotky a videá z veľkolepej vojenskej prehliadky TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy