Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
V Kyjeve horia barikády, tajná služba preveruje prevrat
Zdielať na

V Kyjeve horia barikády, tajná služba preveruje prevrat

KYJEV / 18. február sa na Ukrajine zapísal ako najkrvavejší deň. Po stretoch s políciou, ktorá sa snažila okupované námestie vyľudniť, zahynulo až 26 ľudí. Prezident Viktor Janukovyč sa ani po nočnom stretnutí so zástupcami opozície na ničom nedohodol a situácia zostáva napätá.

Násilné prevzatie moci?

Krvavé nepokoje, ktoré od utorka otriasajú Kyjevom, ukrajinský úradujúci premiér Serhij Arbuzov považuje za pokus o násilné prevzatie moci. Podľa ruského spravodajského portálu RIA Novosti sa tak vyjadril na stredajšej vládnej schôdzi, ktorá sa konala po tom, ako pri násilí v uliciach hlavného mesta zahynulo najmenej 26 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia.

Premiér pred členmi svojho kabinetu vyhlásil, že "spoločnosť i úrady násilie dôrazne odsudzujú", keďže "nie je znakom demokracie". "Toto je manipulácia myslenia ľudí a pokus prevziať moc pomocou sily," cituje RIA Novosti Arbuzova, ktorý sa ujal funkcie po januárovom odstúpení vlády Mykolu Azarova.

Ľudí bili obuškami

Medzi mŕtvymi je podľa tlačových agentúr 14 demonštrantov a 7 policajtov, pričom zranené sú desiatky ďalších. Špeciálne zásahové jednotky navyše v stredu nadránom začali násilím vyháňať protestujúcich z Námestia nezávislosti v centre Kyjevu.

Polícia tam nabehla s niekoľkými obrnenými vozidlami, ľudí bila obuškami a búrala postavené stany. Z námestia sa podľa očitých svedkov valí hustý dym.

Opoziční lídri Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk reagovali zastavením rokovaní s prezidentom Janukovyčom a vyzvali ho, aby nariadil zastavenie krvavých zásahov polície.

Ako môžeme rokovať?

"Vláda musí okamžite stiahnuť jednotky a ukončiť tento krvavý konflikt, pretože ľudia zomierajú. Toto som povedal Janukovyčovi," povedal Kličko po skončení nočných rozhovorov. "Ako môžeme rokovať, keď sa prelieva krv?" opýtal sa.

Utorňajšie násilie v centre Kyjeva nasledovalo po tom, ako niekoľkotisícový dav zamieril k parlamentu, kde mali politici rokovať o požadovaných zmenách v ústave. Pochod bol spočiatku pokojný, situácia sa však zmenila po tom, ako sa niektorí účastníci pokúsili prelomiť zátarasy, na čo poriadkové sily použili gumové projektily a ohlušovacie granáty.

Cieľom akcie bolo vyvinutie nátlaku na vládnych politikov, aby nebrzdili snahy o ústavnú reformu, ktorá by mala obmedziť právomoci prezidenta Viktora Janukovyča. Rokovanie parlamentu predtým zablokovali opoziční poslanci, ktorí obsadili pódium po tom, ako im znemožnili podať návrh uznesenia o vrátení ústavy do stavu spred roka 2004.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy