Slovenka Michaela pomáha NASA kolonizovať Mars!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA, UTAH / V americkom Utahu si pod dohľadom odborníkov z NASA a iných organizácií skupina vyvolených vyskúšala kolonizáciu planéty Mars. Výskum, ktorého bola súčasťou i jedna Slovenka zaujal natoľko, že o ňom robia dokumenty americká CNN, či britská BBC.
Osadníci planéty Mars
Na misii v americkom Utahu mala Michaela na sebe kozmonautický oblek, ktorý vážil 15 kg, a pod ním, samozrejme, kombinézu so slovenským znakom. V reportáži pod článkom, si môžete pozrieť zábery priamo z púštneho Utahu. V krajine, ktorá naozaj pripomína planétu Mars pobehuje niekoľko na prvý pohľad podivne vyzerajúcich ľudí. V skutočnosti to nie sú pomätenci, ale výskumníci. "Príroda tam je nádherná, tam sa človek ozaj cíti ako na Marse," prezradila členka výskumnej skupiny Michaela Musilová.
Ich cieľom nebolo len tak pobehovať po skalách a tváriť sa vážne. Okrem imitácie života prvých osadníkov na červenej planéte skúmali organizmy, ktoré by tam reálne mohli prežiť. "Okrem mňa zo Slovenska, tam bol vedúci z Južnej Afriky, potom z Malajzie, USA, Kanady aj Indie," upresnila Michaela Musilová.
Je mojím snom ísť na Mars, hovorí Michaela
Všetci títo ľudia majú spoločné jedno, a to spojitosť s britskými Univerzitami. V anglickom Bristole Miška práve dokončuje výskum z misie, ktorú podporujú svetoznáme vesmírne agentúry, vrátane NASA. Táto usmievavá a dravá Slovenka ukazuje, že vedci nemusia byť nudní a vážni. Skupinu výskumníkov sledovali aj filmári a nie vždy to bolo pre vedcov príjemné.
Splnila si svoj sen
Michaela odletela do štátov z Anglicka iba pred niekoľkými hodinami a v Utahu začína na ostro už tento víkend. Mimochodom, jej vlastnoručný podpis reálne pristál na planéte Mars, a to na výskumnom autíčku.
V Curiosity je môj podpis z čias, keď som pracovala pre NASA," potvrdila Michaela. Misia v Amerike, na ktorú ju podporili aj Slovenská asociácia pre vesmírne aktivity či ministerstvo školstva, je pre ňu ďalšia etapa v ceste za svojim snom - spoznávaním vesmíru.
Cesta bez návratu
24-ročná Lucia a 29-ročná Veronika patria k deviatim Čechom, ktorí sa dostali medzi 1 058 uchádzačov z celého sveta do užšieho výberu o prvú cestu ľudí na Mars bez návratu na Zem.
Podľa Veroniky z Brna akýkoľvek výsledok expedície pomôže vede. "Buď sa DNA časom prispôsobia, ak tam tí ľudia pár rokov prežijú a budú mať napríklad deti a pokračovať ďalej. Alebo sa zistí, že to nejde. Aj to je výsledok. Tí, čo tam poletia, zomrú," poznamenala Veronika, ktorá pracuje ako manažérka. Viac TU.
TV JOJ