Máme sa báť? Vírusy staré tisícky rokov ožívajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vedci objavili v zamrznutej sibírskej pôde pradávny vírus. Je pre nich absolútne neznámy a môžeme očakávať, že takýchto nálezov bude viac. Dôvod? Globálne otepľovanie!
Tajomný vírus
Naša Zem odkrýva tajomstvá, z ktorých občas mrazí. Napríklad prednedávnom sa tímu výskumníkov z Francúzska a Ruska podarilo nájsť v zamrznutej pôde zaujímavý kúsok - vírus starý desaťtisíce rokov. Bádatelia vystríhajú, že tieto pradávne vírusy môžu byť pre dnešných ľudí naozaj nebezpečné.
Ako informuje denník Daily Mail, vírus našli v 30-metrovej hĺbke trvalo zamrznutej pôdy v oblasti prímorskej tundry na Čukotke neďaleko Východosibírskeho mora, kde priemerná ročná teplota nepresahuje mínus 13,4 stupňa Celzia. A nazvali ho Pithovirus sibericum. Pomenovaný bol vďaka svojmu vzhľadu. "Pithos" je slovo gréckeho pôvodu a znamená "fľaša".
Z obdobia mamutov
Tím vedcov vzorku pôdy rozmrazil a v Petriho miske pozoroval ako vírus zareaguje. Ten infikoval nasadený jednobunkový organizmus - amébu. Vzorka odobratej pôdy naznačuje, že môžeme hovoriť o naozaj pradávnom období. Vegetácia tu rástla zhruba pred 30- tisíc rokmi, kedy po Zemi chodili neandrtálci a mamuty.
Pithovirus sibericum je jedným z tých obrovských. Má 500 génov, zatiaľ čo napríklad chrípka má len osem. Na rozdiel od chrípky by ale tento vírus nemal byť pre ľudí či zvieratá nebezpečný.
Prekliata Sibír
Ruská Sibír už jednu katastrofu spoznala. V roku 1908 došlo k mohutnej explózii, vybuchol tam totiž asteroid, ktorý zdevastoval krajinu. Pozrite si nasledujúce video!