Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Cestovanie v čase do ČSSR? Nie, realita súčasnosti...
Zdielať na

Cestovanie v čase do ČSSR? Nie, realita súčasnosti...

SEVERNÁ KÓREA / Parlamentné voľby do Najvyššieho národného zhromaždenia boli pre mnohých úsmevné. Jediným kandidátom bol Kim Čong Un, ktorý získal 100-percent hlasov pri 100-percentnej účasti voličov. Výsledky však ešte nie sú oficiálne.

Na Slovensku nemožné!

U nás si také niečo dnes už nevieme predstaviť. Avšak mnohí mladí sa pohrávajú s myšlienkou zavedenia povinnej účasti vo voľbách. Žeby bola vzorom Severná Kórea?

V Severnej Kórei je volebná účasť povinná a neúčasť trestaná. Všetci voliči sa však tvária naradostene. Kim Čong-Un, súčasný vodca, získal 100% hlasov pri 100% účasti. Rovnaké percento však dosiahli aj ďalší kandidáti pri rovnakej účasti. 

Voľby na Slovensku za socializmu

Severokórejské voľby sa zdajú mnohým mladým určite exotické, avšak pre pamätníkov takéto voľby nie sú nič výnimočné. Obdobné voľby sa konali aj na Slovensku v časoch socializmu.

V straníckych novinách boli zverejňovaní kandidáti tzv. Národného frontu. Titulky a fasády budov zdobili úradné heslá. K volebným urnám sa nahrnuli vtedajší obyvatelia a každý poctivo odovzdal svoj hlasovací lístok.

"Voliči iba schvaľovali kandidátku. Jednotnú kandidátku, ktorá bola vopred daná," približuje vtedajší systém volieb historik Ústavu pamäti národov Peter Jašek.

Voľby-nevoľby

Voľby vo svojej podstate neboli voľbami v demokratickom zmysle, pretože nebolo z akých protikandidátov si voliť, keďže na kandidátke bol vždy len jeden kandidát. Protikandidáti neexistovali, existoval len Národný front. Nikto proti nikomu nijakým spôsobom nebrojil, neexistovali žiadne hádky medzi kandidátmi či politické súboje a prestrelky v priamom prenose.

V dnešnej dobe by to fungovalo len na tichej dohode všetkých politických strán o zložení parlamentu. Následne by túto svoju predstavu prezentovali občanom a nechali si to voličmi len povinne potvrdiť.
 
"Počas tohto volebného aktu sa vo volebných miestnostiach nachádzali aj plenty, ale občania ich nevyužívali," dopĺňa Jašek. Nebol dôvod, prečo plenty využívať, však na kandidátke bol len jeden kandidát a každý, kto plentu využiť chcel, pôsobil pre ostatných podozrivo. Zaváňalo to nepriateľstvom dotyčného voliča k socializmu.

Postihy za neúčasť

Ako v Severnej Kórei, aj na Slovensku za bývalého režimu hrozili za neúčasť postihy. "Ludia, ktorí sa nezúčastnili, tam im hrozili pohovory, kádrové posudky a represie," vymenúva následky neúčasti na voľbách historik. Jednoducho za socializmu bola účasť povinná. V novinách sme si následne prečítali krásne výsledky volieb s takmer 100% účasťou.

Dnešní mladí sa však v jednotnosti názora, či by si to vedeli predstaviť, rozchádzajú. Časť tvrdí, že mladí by mali ísť voliť a nebránili by sa ani povinným voľbám, iní to zase prenechávajú na každého vedomí a svedomí. Demokracia je však o slobode výberu a pre niekoho je výber aj nevoliť.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

Súvisiace články

Najčítanejšie správy