Krym je definitívne ruský. Putinov podpis potvrdil anexiu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Ruský prezident Vladimír Putin podpísal krymsko-ruskú zmluvu o pripojení Krymu k Rusku a uzavrel tak ústavnú procedúru anexie. Krátko pred podpisom prezidenta ratifikovali zmluvu jednohlasne poslanci Rady federácie, vo štvrtok drvivou väčšinou podporili zmluvu i zástupcovia v Štátnej dume. Moskva, Sevastopoľ a Simferopoľ oslávia územný zisk slávnostnou salvou. Informovala agentúra Reuters.
Členovia sa rozrástli
Schválenie dokumentu upravujúceho anexiu Krymu sa v piatok dopoludnia vyslovilo v Rade federácie všetkých 155 členov prítomných počas hlasovania. Len o pár hodín neskôr definitívne potvrdil svojim podpisom pripojenie polostrova k Rusku šéf Kremľa Vladimír Putin.
Obe komory ruského parlamentu splnili záväzok, že procedúru pripojenia ukončia v rekordne krátkom čase. Spolu so zmluvou o pripojení Krymu k Rusku poslanci Štátnej dumy i Rady federácie prijali ústavný zákon, ktorým sa počet členov Ruskej federácie rozširuje zo súčasných 83 na 85. Okrem samotného Krymu sa novým subjektom federácie stáva i mesto Sevastopoľ, ktoré má rovnako ako Moskva alebo Petrohrad zvláštny status.
Politické zastrašovanie
Rada federácie rovnako prijala zvláštne prehlásenie k sankciám, ktoré na niekoľko ďalších ruských činiteľov vo štvrtok uvalili Spojené štáty a Európska únia. Krok Západu horná komora označila ako "bezpríkladný akt politického vydierania a snahu potrestať Rusko za presadzovanie nezávislej zahraničnej politiky."
Rovnako ako poslanci Štátnej dumy, i poslanci Rady federácie dnes doporučili Washingtonu, aby sa na sankčný zoznam zaradili všetci zástupcovia, ktoré pripojení Krymu podporili.
Proti len jeden poslanec
Za všetkých ruských zástupcov sa proti pripojeniu polostrova postavil len poslanec dolnej komory Ilja Ponomarjov, ktorý vo štvrtok pripojenie Krymu označil za hrubú politickú chybu.
Časť jeho kolegov podľa dnešných správ ruských médií požadovala, aby bol Ponomarjov zbavený poslaneckého mandátu. Vedenie snemovne návrh odmietlo s tým, že poslanec nemôže byť za verejné vyjadrenie svojho názoru nijako postihnutý.