Bezpilotné lietadlo, ktoré padlo v Južnej Kórei, špehovalo pre KĽDR
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SOUL / Južná Kórea čelí novým vyhrážkam z vojenského útoku zo strany Severnej Kórey. Okrem testov rakiet dlhého doletu zrejme jedna z posledných komunistických veľmocí spustila aj špionážne lety. Na území Južnej Kórey sa našli dve havarované bezpilotné lietadlá. Technicky nie veľmi vyspelé. Hračkársky vyzerajúce severokórejské stroje nie sú schopné niesť nálož, no podľa expertov sú schopné prieskumných letov.
Havarovalo bezpilotné lietadlo
Neznáme bezpilotné lietadlo, ktoré havarovalo na malom juhokórejskom ostrove neďaleko spornej námornej hranice, patrilo Severnej Kórei. Stroj vykonával prieskumný let. Vyplýva to zo záverov vyšetrovania juhokórejskej armády. Ministerstvo obrany sa oficiálne k incidentu nevyjadrilo.
Lietadlo sa zrútilo, keď Severná Kórea uskutočnila delostreleckú cvičnú streľbu na Žltom mori pri spoločných hraniciach. Južná Kórea nezaháľala a streľbu opätovala. Havarované lietadlo bolo podobné bezpilotnému. Podľa expertov tieto stroje nie sú schopné dlhého doletu ani útokov. Stroj bol zastaraný a pripomínal skôr hračku. Bol však schopný špionážnej činnosti.
Južná Kórea testuje balistickú strelu
Južná Kórea otestovala novú balistickú strelu s doletom 500 kilometrov. Ministerstvo obrany informovalo, že sa bude snažiť o dolet až 800 kilometrov, aby strela bola schopná zasiahnuť akýkoľvek cieľ v susednej Kórejskej ľudovodemokratickej republike.
Vývoj nových rakiet je reakciou na hrozbu zo strany Severnej Kórey, ktorá pravidelne uskutočňuje raketové a jadrové testy. "Uskutočnili sme test a uspeli sme," povedal hovorca juhokórejského ministerstva obrany Kim Min-sok. Južná Kórea sa po dohode s USA dobrovoľne vzdala vývoja balistických striel s doletom viac než 300 kilometrov. Po roku 2012 však spolu s USA rozhodla, že kvôli hrozbám zo strany Severnej Kórey potrebuje rakety s doletom 800 kilometrov.
SITA