Strácame kontrolu nad východom krajiny, priznal ukrajinský prezident
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Ukrajinská dočasná vláda v uplynulých hodinách začala strácať kontrolu nad situáciou na východe Ukrajiny. V utorok to priznal už aj prezident Oleksandr Turčynov.
Neochota polície
Dôvodom obáv ukrajinského prezidenta je rastúca neochota tamojších bezpečnostných zložiek zasahovať proti proruským separatistom, ktorí obsadzujú budovy polície a sídiel regionálnych úradov.
"Veľká väčšina príslušníkov bezpečnostných zložiek na východe nie je schopná splniť si svoje záväzky a chrániť bezpečnosť našich občanov," povedal Turčynov.
Proruskí separatisti v stredu obsadili sídlo miestnej vlády a policajné veliteľstvo vo východoukrajnskom meste Horlivka.
Prvotné správy miestnych médií potvrdil nemenovaný policajný dôstojník, nevedel však uviesť bližšie podrobnosti. "Obsadili oblastnú správu aj políciu," povedal s tým, že na policajnom veliteľstve sa nenachádzali žiadne zbrane, ktorých by sa separatisti mohli zmocniť.
Územie NATO je nedotknuteľné
situáciu na Ukrajine pozorne sledujú aj spojené štáty americké. Tie v utorok uviedli, že Washington a jeho spojenci budú stáť pri Ukrajine a Rusko varovali, že územie Severoatlantickej aliancie je nedotknuteľné, pričom NATO bude brániť každý jeho kúsok.
"Momentálne sa Rusko snaží zmeniť bezpečnostné usporiadanie Európy," povedal minister zahraničia John Kerry v odkaze na ruskú okupáciu Krymu a hrozbu, ktorú predstavuje pre východnú Ukrajinu.
"Akúkoľvek cestu si Rusi zvolia, môžem zaručiť, že Spojené štáty a naši spojenci budú spoločne podporovať Ukrajinu," uviedol Kerrry.
A čo je podľa neho najdôležitejšie, Kremľu treba dať jasne najavo, že územie Severoatlantickej aliancie je nedotknuteľné. "Budeme brániť každučký jeho kúsok," zdôraznil šéf americkej diplomacie.
Útok proti aliancii
Poukázal pritom na článok V zmluvy NATO, na základe ktorého je útok na členskú krajinu útokom proti celej aliancii.
Dvadsaťosemčlenná aliancia v súvislosti s Ukrajinou dala jasne najavo, že sa nemieni do konfliktu na Ukrajine, ktorá nie je jej členom, vojensky zapojiť.
Minulý týždeň však oznámila, že do východnej Európy vysiela viac lodí, lietadiel a vojakov, aby upokojila svojich členov, najmä bývalé sovietske pobaltské republiky, ktoré znepokojujú aktuálne expanzívne ambície Ruska.
Pokračujúce násilnosti
Rozbroje na východe Ukrajiny medzitým stále pokračujú. Pri policajnom veliteľstve v Luhansku sa v utorok zišli asi tri tisícky proruských demonštrantov, vrátane päťdesiatky ozbrojencov v uniformách, nepriestrelných vestách, prilbách a s automatickými zbraňami.
Kapitulácii predchádzalo hádzanie zápalných fľaší na veliteľstvo, odkiaľ sa policajti bránili slzným plynom a ohlušujúcimi granáty.
Nasledovala aj krátka prestrelka. Správy o prípadných zranených doposiaľ nie sú k dispozícii. Na budove policajného veliteľstva visí ruská vlajka.
Vzbúrenci ovládli dôležité budovy
Rebeli už v Luhansku ovládli sídla tajnej služby SBU, oblastnej správy, prokuratúry a televízie. To údajne môže znamenať, že rebeli zakrátko po oblastnom centre ovládnu celý región, podobne ako v susednej Doneckej oblasti.
V Luhansku v utorok stovky proruských demonštrantov najskôr zaútočili na sídlo oblastnej správy, pričom im polícia nekládla žiadny odpor.
Ozbrojenci neskôr ovládli sídlo prokuratúry a televízie. Miestna pobočka ukrajinskej tajnej služby je v ich rukách už od 6. apríla.
V Luhansku v nedeľu večer proruskí radikáli vyhlásili po vzore susednej Doneckej oblasti ľudovú republiku.
Chcú tam 11. mája usporiadať referendum, v ktorom majú miestni obyvatelia zodpovedať otázku, či súhlasia so štátnou samostatnosťou Luhanskej ľudovej republiky.
Nepokoje na Ukrajine