Pandémia za dverami? Smrteľný vírus sa šíri
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DAUHA / Saudská Arábia vo štvrtok informovala o úmrtí ďalších 10 ľudí, ktorí sa nakazili vírusom spôsobujúcim Blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS). Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení, päť osôb zomrelo v utorok a päť v stredu.
Celkovo sa chorobou od roku 2012 nakazilo v Saudskej Arábii už 511 ľudí, z toho 157 chorobe podľahlo. Počet nakazených sa v apríli skoro zdvojnásobil a už v máji vzrástol o ďalších 25 percent.
Nárast prípadov spôsobuje obavy najmä v súvislosti s nadchádzajúcim svätým mesiacom Ramadán, keď do kráľovstva pricestujú milióny moslimských pútnikov.
Kašeľ, horúčka, zápal pľúc
O MERS rokovali v stredu experti na infekčné choroby z Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO) a konštatovali, že choroba sa značne rozšírila, no zatiaľ nie je nevyhnutné vyhlásiť núdzový stav. Vírus sa objavil v Saudskej Arábii v septembri 2012 a rozšíril sa aj do ďalších častí sveta vrátane Európy.
Nákaza spôsobuje kašeľ, horúčku a následný ťažký zápal pľúc, pričom úmrtnosť predstavuje asi 30 percent. Spôsobuje ho vírus z toho istého kmeňa ako v prípade choroby SARS, ktorá zabila v rokoch 2002 a 2003 najmenej 800 ľudí. Experti predpokladajú, že vírus spôsobujúci MERS sa na človeka prenáša zo zvierat, s najväčšou pravdepodobnosťou z tiav.
V Spojených štátoch zaznamenali druhý prípad nákazy smrtiaceho vírusu MERS. Prejavil sa u človeka, ktorý pricestoval zo Saudskej Arábie. Nositeľmi vírusu sú pravdepodobne ťavy. Jeho symptómy porovnávajú s ochorením SARS, ktorý v roku 2003 usmrtil 800 ľudí. Informáciu priniesol americký Los Angeles Times.
Stabilizovaný stav
V Amerike zaznamenali druhý prípad nákazy smrtiaceho koronavírusu s názvom MERS. Ochorenie sa potvrdilo u osoby, ktorá nedávno cestovala do Saudskej Arábie. Odtiaľ pochádza väčšina nakazených i obetí. V krajine bol predtým Američan, u ktorého sa nákaza prejavila začiatkom mája.
Pacient začal mať zdravotné problémy počas letu z Rijádu do Londýna. Následne odcestoval cez Boston a Atlantu na Floridu. Hospitalizovali ho v meste Orlando. Jeho stav je podľa lekárov stabilizovaný.
Vysoká horúčka a kašeľ
Prvý pacient cestoval koncom apríla z Rijádu do Londýna. Na letisku Heathrow prestúpil na let do USA. Z Chicaga sa presúval autobusom do štátu Indiana. Začal mať problémy s dýchaním, horúčku a kašeľ. Na pohotvosti mu urobili testy na MERS. Lekári potvrdili prítomnosť vírusu.
Doktorka Anne Schuchat, ktorá má v Centre pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) na starosti ochorenie dýchacích ciest, potvrdila, že ide o mimoriadne nákazlivú chorobu. Tretina prípadov končí smrťou pacienta.
Zlyhanie obličiek
Symptómy koronavírusu MERS sú porovnateľné s ochorením SARS. V roku 2003 vzal život 800 ľuďom. MERS sa začal šíriť z Blízkeho východu a na rozdiel od SARS k jeho symptónom patrí i zlyhanie obličiek.
Počet ľudí nakazených koronavírusom MERS od jeho objavenia v septembri 2012 dosiahol 538 nakazených. 145 z nich zomrelo. Najviac prípadov hlási Saudská Arábia, ktorá eviduje 450 prípadov. Nákaze podľahlo 112 ľudí.
Očipované ťavy
Saudská Arábia ohlásila ďalších päť úmrtí. Od roku 2012 ochorelo v kráľovstve viac ako 490 ľudí. Tretina z nich zomrela. Za ostatných 24 hodín zaznamenali ďalších osem pacientov. Špekuluje sa o tom, že nositeľmi vírusu môžu byť ťavy. Všetky zvieratá dostanú čipy s informáciou o pôvode.
Ministerstvo poľnohohospodárstva vydalo pokyny, ktoré sprísnili manipuláciu s ťavami. Všetci, ktorí sú so zvieratami v kontakte, musia nosiť rúšky a ochranné rukavice.
Úrady chcú vyšetriť všetky ťavy. Budú stopovať pôvod ochorenia. Čipy, ktoré dostanú zvieratá, budú obsahovať informáciu o predkoch a krajine pôvodu. Do programu budú zahrnuté zvieratá z chovu aj z divokej prírody.
Vírus nespĺňa podmienky
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nejde o stav všeobecného ohrozenia. Výbor v Ženeve potvrdil zvyšujúce sa obavy, dôkazy o šírení vírusu z človeka na človeka zatiaľ neexistujú.
Nie sú splnené podmienky pre ohrozenie verejného zdravia. Tie nastávajú vtedy, ak hrozí šírenie nákazy na medzinárodnej úrovni. WHO sa domnieva, že situácia je naliehavá iba pre postihnuté krajiny.