Záplavy urobili väčšie škody ako občianska vojna, tvrdí premiérka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SARAJEVO / Rozsiahle povodne na balkánskom poloostrove majú podľa srbskej premiérky za následok väčšie škody ako počas občianskej vojny v 90. rokoch. Postihnutí obyvatelia dokonca hovoria o tisícročnej vode, povodňová vlna už ohrozuje aj Belehrad a najmenej dve elektrárne.
Nedostatok pitnej vody
Balkánske republiky sa spamätávajú z pohromy. Povodne si v Srbsku, Bosne a Hercegovine a v Chorvátsku vyžiadali najmenej 40 obetí. Ich počet sa zrejme ešte zvýši po opadnutí vôd. Tisíce ľudí sa muselo uchýliť do núdzových centier. Mnohí prišli o svoje domovy po zosuvoch mokrej pôdy. Prečítajte si VIAC TU.
"Najväčším problémom je nedostatok pitnej vody, jedla a nástrojov na odpratávanie nánosov bahna a trosiek, aby sme mohli začať s upratovaním," hovorí obyvateľ mesta Doboj, Boro Manic.
Výpadky elektriny
Veľkým problémom sú aj výpadky elektriny. V Srbsku záplavy ohrozujú dve veľké uhoľné elektrárne. Dodávky prúdu klesli asi o 40 percent. Elektrárne i hlavné mesto sa pred prívalovou vlnou snažia ochrániť protipovodňovými hrádzami. Pracujú na nich okrem profesionálov aj tisíce dobrovoľníkov.
"Som hrdý na mladých dobrovoľníkov, ktorí prichádzajú z celej krajiny. Nespali celú noc. Prinášajú potrebné nástroje, jedlo a všetko čo môžu, dávajú tým, ktorých záplavy postihli," povedal jeden z členov záchranného tímu.
Slovensko pomôže Srbsku postihnutému záplavami. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák rozhodol o poskytnutí humanitárnej finančnej pomoci vo výške 50-tisíc eur. "Vláda Slovenskej republiky týmto krokom vyjadruje solidaritu so srbským ľudom pri prekonávaní dôsledkov vážnej živelnej pohromy," uviedol tlačový odbor rezortu zahraničia. Slovensko tiež zváži poskytnutie materiálnej pomoci.