Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Favoritom sýrskych volieb Asad
Zdielať na

Favoritom sýrskych volieb Asad

Zdroj: SITA

DAMASK / Jasným favoritom utorňajších prezidentských volieb v Sýrie je súčasný dlhoročný líder Baššár al-Asad, ktorého vláda sa už viac ako tri roky snaží definitívne ukončiť povstanie.

Traja kandidáti

Baššár al-Asad by sa mal opäť mal postaviť do čela blízkovýchodnej krajiny na pobreží Stredozemného mora. Do boja o post hlavy štátu sa chcelo zapojiť 24 kandidátov. Podmienky podľa tamojších úradov splnili nakoniec iba traja vrátane prezidenta.

Sýrska opozícia podporovaná Západom označuje voľby za podvod, ktorý má poskytnúť falošnú legitímnosť ďalšiemu pôsobeniu al-Asada vo funkcii.

Šesť miliónov voličov

Damask hovorí o politickom riešení konfliktu v krajine, ktorý sa začal ako vzbura proti al-Asadovmu režimu. Výsledkom krvavých bojov je viac ako 160 tisíc mŕtvych a ďalších  približne desať miliónov utečencov a vnútorných vysídlencov, čo predstavuje takmer polovicu sýrskeho obyvateľstva.

V krajine zostalo odhadom šesť miliónov oprávnených voličov. Tí, ktorí neopustili krajinu oficiálne, voliť v zahraničí nemôžu. Zvyšní mohli voliť na sýrskom veľvyslanectve v libanonskom Bejrúte.

Menšie zlo

Súčasný prezident má veľkú podporu v kresťanskej Malúle. Ide o jedno z najposvätnejších miest tohto náboženstva, kde sa dodnes hovorí aramejsky. Ide o jazyk z čias Ježiša Krista, píše The Washington Post.

Islamskí radikáli údajne zničili všetky sochy Ježiša, vyškrabali oči Panne Márii, vypálili kostoly a kláštory. Miestni obyvatelia preto hovoria, že tieto činy nemajú nič spoločné s revolúciou. Chcú voliť Assada, ktorý je pre nich predstavuje menšie zlo.

Krvavý puč

Baššár sa sýrskym prezidentom stal v roku 2000 po smrti otca Háfiza. Jeho druhý sedemročný mandát sa oficiálne končí v polovici júla. Poistkou jeho opätovného zvolenia al-Asada je požiadavka, aby kandidát uplynulých desať rokov žil v Sýrii. Opoziční lídri nemajú možnosť aktívne sa do prezidentského boja zapojiť.

Sýrske prezidentské voľby mali v uplynulých desaťročiach podobu referenda. Rozhodovalo sa v nich iba o jedinom kandidátovi, ktorým bol Baššár a predtým jeho otec Háfiz. Al-Asadova strana Baas krajinu ovláda od roku 1963, keď sa dostala k moci prostredníctvom krvavého puču.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy