Sýria volí prezidenta. Občania chcú pevnú ruku Asada
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DAMASK / Navzdory vojenskému konfliktu odštartovali v Sýrii prezidentské voľby. Volebné miestnosti sa otvorili o šiestej hodine ráno. Západ s opozíciou hovoria o fraške, vláda o demokratickom výbere hlavy štátu. Informáciu priniesla americká CNN.
Súd vyradil kandidátov
Baššár al-Asad je vo funkcii prezidenta od roku 2000. Okrem neho kandidujú ďalší dvaja uchádzači. Verejnosti málo známy zákonodarca za Damask a príslušník tolerovanej opozície Hasan Núrí a jeho kolega z parlamentu za mesto Halab Máhir Hadždžar. Pôvodne sa prihlásilo 24 kandidátov. Dvadsiatku z nich vyradil ústavný súd. "Chceme pevnú ruku Asada, ktorý nastolí poriadok," kričia obyvatelia. Podľa médií je jeho víťazstvo jasné.
Občania môžu podľa ministerstva vnútra hlasovať bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. Stačí, aby sa identifikovali patričnými dokladmi. Otvorí sa deväťtisíc volebných miestností vo všetkých provinciách štátu.
Podľa Západu fraška
Sýrske ministerstvo vnútra pozvalo k voľbám pätnásť miliónov Sýrčanov s volebným právom. Vláda nechala bez komentára známy fakt, že vplyvom trojročného konfliktu je sedem miliónov ľudí na úteku doma a tri milióny v cudzine. Tam sa na volebné zoznamy zapísalo 300 tisíc ľudí. Voliť mohli minulý týždeň na veľvyslanetvách príslušných štátov.
Exilová opozícia ignoruje voľby a považuje ich za frašku rovnako ako jej západní spojenci, píše CNN. Podľa ústavného súdu sa bude voliť vo všetkých sýrskych mestách s výnimkou Rakky. Tá je v rukách radikálov z Islamského štátu v Iraku a Levante.
Priebeh prezidentských volieb v Sýrii:
Vyštudovaný medik
Damask si pred dvomi rokmi nechal v referende potvrdiť ústavnú zmenu. Zaviedol demokratickú voľbu s možnosťou výberu niekoľkých kandidátov. V skutočnosti ide o záruku Asadovho vládnutia na ďalších štrnásť rokov.
Podľa čerstvých údajov OSN žijú v chudobe traja zo štyroch Sýrčanov. Jedenásť miliónov občanov prišlo kvôli trojročným bojom o zdroj príjmu. Viac ako polovica detí nenavštevuje školu.
Baššár al-Asad vyštudoval medicínu v Londýne. Po smrti otca a staršieho brata v roku 2000 bol zvolený za prezidenta Sýrie. V roku 2007 ho zvolili druhýkrát. Od roku 2011 je terčom medzinárodnej kritiky kvôli bojom proti rebelom.