Obžalovaní popierali vinu, dostali doživotie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Ruský súd poslal na doživotie za mreže dvoch hlavných páchateľov vraždy ruskej novinárky Anny Politkovskej. Lom-Ali Gajtukjev podľa sudcu vraždu zosnoval a Rustam Machmud novinárku v roku 2006 zastrelil. Traja ďalší páchatelia dostali tresty vo výške dvanásť, štrnásť a dvadsať rokov väzenia. Meno iniciátora vraždy nie je dodnes známe, píše britská BBC.
Porota sa priklonila k verzii obžaloby, podľa ktorej novinárku zavraždil Čečenec Machmudov šiestimi ranami z pištole. Pomáhali mu jeho bratia Ibragim a Džabrail.
Za organizátora vraždy bol okrem Gajtukajeva označený aj bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov. Všetci vinu do poslednej chvíle popierali.
Sledovanie reportérky
Súd poslal Chadžikurbanova do väzenmia na dvadsať rokov, Machmudov si odsedí štrnásť a jeho brat dvanásť rokov. Žalobca žiadal pre trojicu dvadsaťročný, devätnásťročný a pätnásťročný trest, píše BBC.
Proces s obžalovanými z vraždy ruskej novinárky:
V prípade bol odsúdený aj policajný dôstojnik Dmitrij Pavljučenkov, ktorý vraj za úplatok zariadil sledovanie nepohodlnej reportérky skôr, ako bola zastrelená. Meno toho, kto vraždu objednal, stále chýba. Vyšetrovateľom sa ani po ôsmich rokoch nepodarilo nájsť hlavného iniciátora.
SITA
V deň Putinových narodenín
Štyridsaťosemročná Anna Politkovská bola redaktorkou moskovského opozičného plátku Novaja gazeta. Preslávila sa kritickými reportážami z Čečenska, ktoré sa nepáčili Kremľu. Vrah ju zastrelil vo výťahu moskovského domu 7. októbra 2006 v deň 54. narodenín ruského prezidenta Vladimira Putina, píše agentúra Reuters.
Prípad vyvolal celosvetovú pozornosť a na Západe ho označili ako dôkaz nátlaku, ktorému sú vystavení kritici kremeľskej politiky. Škandál vyvolal prvý proces s údajnými spolupáchateľmi vraždy v roku 2009. Porota vtedy prepustila obžalovaných na slobodu pre nedostatok dôkazov. Najvyšší súd ale vrátil prípad prokuratúre.