Zatiahnuté
Bratislava
Denisa, Denis
1.11.2024
Zomrel gruzínsky exprezident Eduard Ševardnadze (†86)
Zdielať na

Zomrel gruzínsky exprezident Eduard Ševardnadze (†86)

TBILISI / Eduard Ševardnadze, posledný minister zahraničných vecí Sovietskeho zväzu za éry Michaila Gorbačova a dlhoročný prezident Gruzínska, zomrel po dlhej chorobe vo veku 86 rokov v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi.

Ševardnadze bol za Gorbačovej perestrojky ministrom zahraničných vecí sovietskej veľmoci a bol jedným z hlavných strojcov konca Studenej vojny.

Po rozpade impéria sa vrátil späť do Gruzínska. Osem rokov bol prezidentom nezávislej zakaukazskej krajiny.

Povesť bojovníka

Ševardnadze sa narodil v roku 1928, v dvadsiatich vstúpil do Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.

Ako kariérny komunista stúpal po rebríčku funkcií. Mal povesť bojovníka proti korupcii, ktorá v roku 1972 stála post prvého tajomníka gruzínskych komunistov Vasilija Mžavanadzeho. Ševarnadze zaujal jeho miesto.

Biela líška

Dostal sa do Ústredného výboru KSSS a keď sa v roku 1985 uvoľnila pozícia ministra zahraničných vecí, Michail Gorbačov ponúkol miesto Šervarnadzemu, ktorého prezývali Biela líška.

Do čela Gruzínska sa dostal ako šéf prechodnej Národnej rady v roku 1992 po tom, čo rezignoval prezident Gamsachurdia. Funkciu prezidenta zastával v rokoch 1995-2003.

Jeho popularita začala postupne klesať kvôli chudobe, separatizmu a korupcii. V roku 2003 ho takzvaná revolúcia ruží donútila kvôli údajnému falšovaniu parlamentných volieb odstúpiť.

Pozrite si priloženú reportáž:

Rozpad ZSSR

Ševardnadze bol klasickým produktom sovietskeho komunistického systému. Kľúčovú rolu zohral pri jeho demontáži. Reputáciu nadobudol ako demokrat a bojovník proti korupcii a starým poriadkom. Život bývalého sovietskeho ministra zahraničných vecí a niekdajšieho gruzínskeho prezidenta bol plný protikladov.

Svetový ohlas získal, keď ako sovietsky minister zahájil spoločne s Michailom Gorbačovom historické zmeny v diplomacii ZSSR. Ich politika nechcene viedla k rozpadu sovietskeho impéria.

Azyl v Nemecku

Ševardnadze prežil niekoľko pokusov o atentát a svet si často lámal hlavu nad tým, či je iba pragmatikom alebo obratným diktátorom. Západ mu často vyčítal autoritatívne postupy, počas jeho vlády sa ale zlepšila bezpečnostná situácia v krajine.

Nová vláda prezidenta Michaila Saakašviliho mu prisľúbila politickú imunitu. Nemecko, kde bol Ševardnadze považovaný za váženú osobu, mu poskytli azyl. Svoju vlasť ale miloval a nikdy ju neopustil. V tichosti sa venoval písaniu pamätí.

Napísal niekoľko kníh. S manželkou Nanuli, ktorá zomrela v roku 2004, mal dcéru Mananu a syna Paata. Bol niekoľkonásobným starým otcom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy