Telá nakladajú do vlaku s mraziacimi boxami, výzvy nepomohli
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Na Ukrajinu sa postupne zhromažďujú zahraniční experti, ktorí majú riadiť vyšetrovanie príčin katastrofy malajzijského lietadla a pomôcť s identifikáciou mŕtvych. V Kyjeve je už štvorčlenný tím Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo. V pondelok je na Ukrajine očakávaná skupina holandských aj malajzijských expertov.
Očakáva sa aj rozhodnutie o prevoze pozostatkov obetí, ktoré sú uložené v chladiarenských vozoch na nádraží vo východoukrajinskom Toreze. Povstalci predpokladajú, že vlak s pozostatkami odíde do Mariupolu na juh Doneckej oblasti. Podľa tvrdenia vzbúrencov sú vo vlaku uložené tela 192 ľudí.
Zariadenia v Donecku
Experti ICAO sa majú na mieste presvedčiť o osude čiernych skriniek, elektronických zariadení, ktoré obsahujú záznam hlasovej a datovej komunikácie posádky. Povstalci tvrdia, že podobné zariadenia na mieste pádu lietadla našli a odoslali do Donecka.
Rada bezpečnosti OSN bude možno v pondelok hlasovať o rezolúcii navrhnutej Austráliou, ktorá tvrdo odsudzuje zostrelenie malajzijského lietadla a žiada nestranné vyšetrenie incidentu. Rusko k rezolúcii navrhlo dodatky.
Malajzijské lietadlo s 298 pasažiermi na palube sa zrútilo na Ukrajine. Padlo neďaleko hraníc s Ruskom. Boeing mieril z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
Zem-vzduch
Boeing-777 sa zrútil blízko Donecka, ktoré je stále pod paľbou.
Agentúra Interfax píše, že lietadlo zostrelili raketou Buk typu zem-vzduch vo výške približne desať kilometrov. Podobnú máme aj na Slovensku. V minulosti takmer zostrelila lietadlo.
Slovenská armáda má vo výzbroji podobné protilietadlové systémy s typovým označením KUB:
Holandský denník v nedeľu vyzval vládu, aby vyslala na východ Ukrajiny v prípade potreby vojenské komando k zaisteniu miesta pádu malajzijského lietadla. Denník De Telegraaf napísal, že armáda by mala tiež zabrániť separatistom, aby na mieste pádu zničili vecné dôkazy.
"Nastal čas skutkov," tvrdí holandský denník v úvodníku. Na východ Ukrajiny by podľa komentára mali byť vypravené špeciálne jednotky a vojaci NATO.
Našli 251 mŕtvych
Premiér Mark Rutte v reakcii návrh odmietol. Vyhlásil, že nehodlá využiť článok severoatlantickej zmluvy, ktorý umožňuje žiadať členské štáty o kolektívnu obranu.
Záchranári doteraz našli na mieste havárie malajzijského lietadla na východe Ukrajiny 251 mŕtvych tiel a 86 častí tiel. V pondelok o tom informovala vyšetrovacia komisia ukrajinskej vlády. Na miesto už podľa komisie dorazil aj druhý vlak s chladiacimi boxami na odvoz obetí.