Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Argentína opäť smeruje k bankrotu
Zdielať na

Argentína opäť smeruje k bankrotu

BUENOS AIRES / Argentína je na kolenách. Ani túto noc sa argentínska vláda nedokázala dohodnúť s veriteľmi na splatení svojich dlžôb. Tretia najväčšia ekonomika Latinskej Ameriky tak po trinástich rokoch opäť skončí v bankrote. Ten tvrdo zasiahne obyčajných ľudí, pretože bude pravdepodobne nasledovať prudká inflácia a ekonomická recesia. Argentínsky krach sa podľa odborníkov môže prejaviť napríklad aj v rastúcej cene sóje, ktorú táto krajina vo veľkom exportuje.

Tentokrát sa Argentína ocitla v stave platobnej neschopnosti preto, že nevyplatila veriteľov, ktorí po bankrote v roku 2002 nepristúpili na reštrukuralizáciu dlhu. Tí žiadajú plnú hodnotu dlhopisov a podmienky stanovené vládou odmietli. 

Krajina odmietla vlastníkov dlhopisov vyplatiť, pretože sa bála, že sa pripoja ďalší veritelia, ktorí nepristúpili na výmenu dlhopisov. Celková nárokovaná čiastka by sa mohla vyšplhať na pätnásť miliárd dolárov, čo je polovica devízových rezerv Argentíny.

Argentínska vláda žiada o odklad súdneho verdiktu z roku 2012, podľa ktorého mala vyplatiť majiteľom dlhopisov 1,3 miliardy dolárov, plus úroky. Ultimátum na splatenie vypršalo vo štvrtok o 6:00 SELČ.

"Bohužiaľ nedošlo k dohode a Agentína tak nedodržala stanovenú lehotu," oznámil súdom určený sprostredkovateľ Daniel Pollack. 

Sita

Argentínsky minister hospodárstva Axel Kicillof odmietol podpísať zmluvu, pretože podľa neho ohrozuje budúcnosť Argentínčanov. Išlo o kompromisný návrh, ktorého podrobnosti však nie sú známe. 

Daniel Pollack varoval, že bankrot nie je len technický stav, ale je to udalosť, ktorá zasiahne všetkých ľudí. Dotkne sa rovnako bežných ľudí, ako aj vlastníkov dlhopisov. "Hlavnými obeťami budú Argentínčania," vyhlásil Pollack. Možné následky bankrotu nie sú predvídateľné, ale určite nebudú pozitívne, informuje o vyjadrení Pollacka BBC

Sita

Nepredpokladá sa však, že súčasné problémy vyústia do situácie, aká nastala v roku 2001, kedy bolo počas masových protestov zabitých niekoľko desiatok ľudí a vláda zmrazila účty sporiteľom.

Najčítanejšie správy