Edwardovi Snowdenovi vypršal azyl
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: noviny.sk
MOSKVA / Bývalý pracovník americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) Edward Snowden, ktorému o polnoci vypršalo ročné povolenie na pobyt v Rusku, požiadal o predĺženie azylu. Odpoveď zatiaľ nedostal, o svoj život sa bojí aj naďalej.
"Edward je stále v Rusku. Dokumenty, potrebné na udelenie dočasného azylu sme podali," vyhlásil Snowdenov advokát Anatolij Kučerena.
Američan tak teraz môže už len čakať na odpoveď ruských úradov, ktorú by mohol dostať už v piatok. Každopádne, pokým sa úrady nerozhodnú, môže Snowden v Rusku ostať.
O žiadosti na predĺženie azylu rozhoduje príslušná pobočka Federálnej migračnej služby. Pokiaľ by ju zamietla, dá sa odvolať na ústredie alebo súd.
Niektorí ruskí experti tvrdia, že sa o Snowdenovi už dávno rozhodlo. Úrady sa však k celej veci nevyjadrujú.
Podľa ruských zákonov sa dočasný azyl udeľuje na rok a dá sa každý rok predlžovať o ďalších dvanásť mesiacov, pokiaľ sa nezmenili okolnosti, na základe ktorých bol azyl udelený.
Ruské zákony rozlišujú aj pojem politický azyl, ktorý je časovo obmedzený, avšak na jeho udelenie je potrebný súhlas od prezidenta.
Špionáž a krádež dokumentov
Snowden utiekol do Ruska po tom, ako médiám vyzradil praktiky amerických spravodajských služieb. Médiám odovzdal dokumenty, z ktorých vyplýva, že NSA a ďalšie spravodajské služby sledovali dáta a komunikáciu miliónov ľudí v USA aj vo svete.
Spravodajské služby taktiež hromadne získavali údaje o telefonátoch a emailoch množstva politikov, okrem iných aj nemeckej kancelárky Angely Merkel. Odhalenie rozpútalo medzinárodný škandál.
Spojené štáty niekoľkokrát žiadali Moskvu o jeho vydanie, Rusko to však zamietlo. V rodnej krajine by mu totiž hrozilo desať rokov väzenia.
Washington ho obvinil zo špionáže a krádeže štátnych dokumentov.
Bojí sa o život
O Snowdenovi je momentálne známych veľmi málo informácií. Nevie sa, kde býva, či pracuje a ak áno, v akej oblasti.
Posledná Snowdenova fotografia bola uverejnená v ruských médiach v decembri 2013. Zobrazovala bývalého agenta na lodi niekde uprostred rieky Moskva. Neskôr sa objavila ešte jedna fotografia, na ktorej Snowden tlačí nákupný vozík. Jeho advokát potvrdil pravosť záberu.
V apríli, Snowden šokoval, keď sa objavil na každoročnej diskusii ruského prezidenta Vladimira Putina s občanmi. "Chcel by som sa spýtať: Zachytáva, ukladá alebo analyzuje Rusko v akejkoľvek forme komunikáciu miliónov ľudí?" znela otázka Snowdena.
Jeho advokát vo štvrtok priznal, že sa bývalý agent stále bojí o život. "Keby som s ním vedel zorganizovať stretnutie, spravil by som to. Otázka bezpečnosti je však v tomto prípade stále aktuálna," cituje advokáta Kučerenu Business Insider.
Ešte v januári sa Snowdenovi americkí úradnici vyhrážali smrťou. Malo sa tak stať online, prostredníctvom internetu. Ich identitu však neodhalili.
Symbolický význam
Rusi sa už pred nedávnom vyjadrili, že Snowdenovi azyl predĺžia práve zo strachu o Američanovu bezpečnosť. "Nevidím v tom žiaden problém. Okolnosti sa nezmenili, jeho život je stále ohrozený, preto mu predĺžime azyl," vysvetlil vedúci poradného orgánu migračného úradu Vladimir Voloch.
K otázke kyberšpionáže sa vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin. Podľa neho ide o hrubý zásah do štátnej suverenity a oznámil, že Rusko je pripravené podieľať sa na rozvoji medzinárodnej informačnej spoločnosti.
"Je to pokrytectvo medzi spojencami a partnermi, ale aj priamy útok na suverenitu, porušovanie ľudských práv a zásah do súkromia," vyhlásil vtedy Putin.
Analytici si dokonca myslia, že je Snowden pre Rusko jednoducho dôležitý.
Nezávislý analytik Pevel Felgenhauer sa vyjadril, že aj napriek tomu, že už Snowden nemá prístup k tajným informáciám, môže aspoň detailne objasniť, ako pracujú americké špionážne agentúry.
Podľa politológa Alexeja Makarkina má Snowdenova prítomnosť v Rusku symbolický význam. "Snowden sa stal akýmsi symbol boja za slobodu, a to je pre Rusko dôležité. V súčasnosti ide o jeden z najsilnejších argumentov, akým Rusko disponuje v čase naštrbených vzťahov so Západom," povedal.