Lak proti znásilneniu spustil kritiku, ozvali sa aktivisti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
NEW YORK / Štyria študenti Severokarolínskej štátnej univerzity sa snažia vyvinúť lak na nechty, ktorý by zmenil farbu, keď bude vystavený takzvaným znásilňovacím drogám, ako je Rohypnol či GHB. Cieľom je vyvinúť technológie umožňujúce ženám sa ochrániť pred sexuálnymi útokmi, uviedli tvorcovia na sociálnu sieť.
"Stačí, aby žena tajne zamiešala nápoj prstom. Pokiaľ lak zmení farbu, vie, že niečo nie je v poriadku," napísali na Facebook.
Ich iniciatíva najprv vyvolala na sociálnych sieťach pozitívne ohlasy, vzápätí sa ale na tvorcov zniesla vlna kritiky. Tú paradoxne spustili aktivisti bojujúci proti znásilneniu, píše britské BBC.
"Cením si, že sa mladí muži snažia zabrániť sexuálnym útokom. Ale čokoľvek, čo prenáša bremeno zodpovednosti na ženy, aby sa ´tajne´chránili pred znásilnením, nemá zmysel," napísala Jessica Valenti v The Guardian.
Stop znásilňovaniu
"Mali by sme sa snažiť znásilňovanie zastaviť, nie sa mu individuálne snažiť vyhnúť," pokračuje Valenti.
Podľa jej slov propagácia produktov, ako sú laky, je nielen neúčinná, ale môže viesť k "obviňovaniu znásilnených žien, že neprijali všetky možné opaternia".
"Od žien sa už teraz čaká, že sa budú usilovne snažiť, aby ich niekto neznásilnil," napísala Tara Culp-Ressler pre Think Progress.
"Teraz by si ešte mali pamätať, že si majú nalakovať nechty špeciálnym lakom a nenápadne strčiť prsty do každého pohára s nápojom," dodala.
"Znásilňovacie drogy" nie sú nevyhnutným faktorom pri väčšine sexuálnych útokov. Oveľa častejšie zohráva rolu alkohol.