Rusko si pripomína desať rokov od teoristického útoku v Beslane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Prvý september bol pred desiatimi rokmi v ruskom meste Beslan mimoriadne tragický. Pri teroristickom útoku na miestnu školu zahynulo 334 ľudí z toho 186 detí.
V stredu 1. septembra 2004 o desiatej hodine miestneho času vniklo do školy v meste Beslan v Severnom Osetsku asi tridsať ozbrojencov a zadržalo 1120 ľudí. Pri prepade prišlo o život dvanásť z nich. Asi päťdesiatke detí a jednému dospelému sa podarilo uniknúť.
Putin prerušil dovolenku
Prezident Vladimir Putin okamžite prerušil dovolenku a v Moskve usporiadal krízovú poradu s predstaviteľmi tzv. silových ministerstiev. Hlavný vyjednávač, ruský pediater Leonid Rošal, naviazal s teroristami kontakt.
Na druhý deň, vo štvrtok 2. septembra členovia komanda odmietli prepustiť rukojemníkov aj ponuku voľného obchodu do Čečenska a Ingušska a odmietli tiež potraviny, vodu či lieky pre rukojemníkov. Neskôr prepustili desať žien a 16 detí, vrátane kojencov.
SITA
V piatok 3. septembra teroristi povolili odviesť mŕtve telá. Po tom, ako sa s týmto cieľom k škole priblížili nákladné autá, o 13:05 miestneho času sa ozvala explózia a streľba. Skupina školákov sa dala na útek.
SITA
Podľa oficiálnej verzie do nich začali teroristi strieľať a ruské jednotky reagovali neplánovaným útokom, do ktorého sa zapojili aj príbuzní rukojemníkov. Dôvodom explózie bolo, že teroristi z neznámych dôvodov zmenili rozmiestnenie bômb a jedna náhodne explodovala.
Ruské tajné služby
Krátko pred polnocou miestneho času velenie ruských jednotiek oznámilo, že odpor teroristov bol definitívne potlačený a bojové akcie v škole boli ukončené. Tridsaťjeden ozbrojencov zahynulo, jedného zadržali.
Medzi obeťami bolo 334 rukojemníkov, z toho 186 detí a viac ako sedemsto zranených, posledná obeť zomrela 1. augusta 2005. O život prišlo aj trinásť príslušníkov jednotiek, ktoré sa podieľali na oslobodení a miestny občan.
K útoku sa prihlásil obávaný čečenský poľný veliteľ Šamil Basajev. Teroristické komando podľa jeho slov tvorilo desať čečenských mužov, dve Čečenky, deväť Ingušov, traja etnickí Rusi, dvaja Arabi a ďalší Rusi z rôznych etnických skupín.
Basajev, ktorého v júli 2006 zabili, rok predtým svoj podiel na útokoch poprel. Vzápätí však oznámil, že bol k nemu dotlačený ruskými tajnými službami.
Pri útoku na školu v Beslane zahynulo 334 ľudí, pozrite si video:
Plánoval totiž útok vo Vladikaukaze, o ktorom tajné služby vedeli. Pri pokuse o útok sa potom vraj náhodne ocitli v Beslane.
Niekoľko dní po útoku prezident Vladimir Putin oznámil sériu rozsiahlych opatrení v boji proti terorizmu, ktorá výrazne posilnila kontrolu Kremľu nad politickým životom v krajine.