Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Život žien v Saudskej Arábii. Trest za auto, prácu i šport
Zdielať na

Život žien v Saudskej Arábii. Trest za auto, prácu i šport

Zdroj: SITA

RIJÁD / Postavenie žien v Saudskej Arábii je pravidelne terčom kritiky ochrancov ľudských práv. Tamojšie ženy potrebujú na všetky významnejšie životné kroky súhlas mužov - poručníkov. Doplatila na to aj miestna podnikateľka, ktorá urýchlene potrebovala zdravotnú starostlivosť. Sama sa odviezla do nemocnice. Za vedenie vozidla dostala od polície pokutu.

Orgány v Saudskej Arábii potláčajú práva deviatich miliónov miestnych žien i dievčat aj práva rovnakého počtu cudziniek pracujúcich v krajine.

Každý rok sú tisícky žien nezmyselne trestané alebo zadržiavané. Posledný medializovaný prípad sa týka podnikateľky a členky Národnej spoločnosti pre ľudské práva Alyii al-Faríd.

Ženu trápia chronické problémy a keď sa jej stav zhoršil, potrebovala pomoc lekára. K dispozícii nemala žiaden mužský doprovod, preto si sadla za volant sama. Cestou ju zastavila policajná hliadka. Polícia ju nechala absolvovať vyšetrenie, následne ju ale odviedla na výsluch a dala jej pokutu.

SITA

"Polícii som povedala, že som šoférovala len preto, že išlo o naliehavú situáciu. Neurobila som to naschvál a nejde mi ani o to, aby som sa preslávila. Bolo mi jednoducho zle, to je celé," opísala situáciu žena, ktorá sa naučila šoférovať v Bahrajne. V Saudskej Arábii však jej vodičský preukaz neplatí.

SITA

Nejde o jej prvý prehrešok takéhoto typu. Za volantom ju polícia chytila už dvakrát. "Neexistuje tu  žiaden zákon, ktorý by ženám zakazoval šoférovať," povedala. Zákon skutočne nezakazuje ženám viesť motorové vozidlo, avšak legálne nemôžu získať vodičský preukaz.

Podnikateľka polícii odmietla sľúbiť, že už za volant nesadne. 

Je totiž majiteľkou centra pre pacientov so zvláštnymi potrebami a ako sama priznáva, niekedy pacientov potrebujú urýchlene dostať do nemocnice. "Nemôžeme nechať pacienta s epileptickým záchvatom len tak čakať a dúfať, že sa objaví nejaký muž, ktorý nás odvezie do nemocnice," vysvetlila.

Vláda saudskoarabským ženám nebráni len legálne šoférovať, nemôžu si napríklad ani slobodne vybrať povolanie. Aj keď v roku 2012 kompetentí zákon poupravili, stále nemôžu v práci prichádzať do kontaktu s ľuďmi a z niektorých profesií sú úplne vylúčené.

SITA

Istá advokátka, napriek diplomu z práva i praxi, môže pôsobiť len ako poradkyňa a nemôže klientov zastupovať na súde.

Okrem toho vláda bráni ženám realizovať sa v športovej oblasti. Aj keď sa v roku 2012 na OH v Londýne prvýkrát oficiálne zúčastnili aj saudskoarabské ženy, ostáva pre ne šport v kráľovstve prakticky zakázaný.

Najčítanejšie správy