Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
František smeruje do Albánska, hrozí mu nebezpečenstvo?
Zdielať na

František smeruje do Albánska, hrozí mu nebezpečenstvo?

VATIKÁN / V nedeľu pôjde do tuhého! Pápež František vraj počas návštevy v albánskej metropole Tirana riskuje život. Podľa irackého veľvyslanca vo Vatikáne dráždi jeho cesta bojovníkov Islamského štátu. Spravodajské služby na celom svete sú v pohotovosti.

Hlava katolíckej cirkvi má byť počas návštevy Albánska pre islamských radikálov terčom. "Už aj predchádzajúci pápež Ján Pavol II. bol cieľom Al-Kájdy, ktorá sa ho pokúsila zabiť v roku 1995 v Manile," hovorí Jozef Klavec z Katedry politológie Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.

Ján Pavol II., ktorý v minulosti niekoľko pokusov o atentát prežil, prišiel na Filipíny na pozvanie Ázijskej biskupskej konferencie. "Pri konštrukcii bomby niečo zbabrali a z izby, kde bývali atentátnici, začal unikať dym. Prišli hasiči a všetko bolo odhalené," dodal Klavec.

Predstaviteľ križiakov

Pre islamských militantov je pápež ako predstaviteľ križiakov na rane hneď po amerických politikoch. "Oni majú zásadu, že aj Rím by mal byť zahrnutý do Kalifátu a túžia potom, aby vlajka ISIS zaviala na katedrále vo Vatikáne," tvrdí Klavec.

VIAC ČÍTAJTE TU: Pápež v ohrození. Islamisti ho chcú zavraždiť

Napriek týmto nereálnym cieľom nemožno vylúčiť, že sa o atentát pokúsia. Možností je podľa experta na terorizmus hneď niekoľko. "Niekto ozbrojený pištoľou alebo menším samopalom by sa tam mohol dostať a výstrelmi sa pokúsiť zabiť Františka, alebo by to mohol byť samovražedný atentátnik, ktorý by prišiel do blízkosti, to by si ale vyžiadalo veľa obetí," tvrdí Klavec.

Odborník tvrdí, že ISIS má v Európe dostatok buniek, ktoré môžu páchať teroristické aktivity. Dôkazom je rastúca podpora militantov v krajinách ako Nemecko či Veľká Británia. Odtiaľ vraj odišli do Sýrie štyri, respektíve päť stoviek bojovníkov.

Celkovo vraj radikálov na bojisko nasledovalo až 1700 ľudí z Európy. Bezpečnostné zložky Talianska i Albánska musia byť preto v pohotovosti. "Keď sa zistí trasa, mohli by tam dať auto s výbušninou odpálenou na diaľku pomocou mobilného telefónu," opisuje Klavec.

Napriek tomu by Albánsko malo návštevu zvládnuť. Ide totiž o prestíž krajiny a budovanie politických i hospodárskych kontaktov. "Albánske orgány sú podľa mňa zodpovedné, hoci je v krajine viac moslimov ako kresťanov," dodal Klavec.

Zvýšená bezpečnosť

V súvislosti s hrozbami islamistov sprísnila bezpečnostné opatrenia aj talianska polícia v blízkosti Námestia svätého Petra vo Vatikáne.
Opatrenia platia už od stredy.

K vatikánskym bezpečnostným zložkám sa na ochranu hlavy katolíckej cirkvi pridala aj polícia. Vatikán na prípadné hrozby zo strany radikálov upozornil iracký veľvyslanec. Taliansky minister vnútra dokonca pripustil, že existuje riziko teroristického útoku v oblasti Ríma.

Prvá cesta v Európe

Pápež František v nedeľu príde na návštevu Albánska, ktoré bude cieľom jeho vôbec prvej cesty v rámci Európy. Chce povzbudiť jeden z najchudobnejších štátov Európy a vzdať poctu Matke Tereze. Objavili sa informácie, ktoré hovoria, že pápež je v nebezpečenstve.

Rozhodnutie je v súlade s pápežovým plánom navštíviť ako prvú chudobnú krajinu s "históriou sociálneho a náboženského prenasledovania". Hlavným motívom pápežovej prítomnosti bude vzdať úctu pamiatke Matky Terezy, katolíckej samaritánke albánskeho pôvodu.

Pocta Matke Tereze

Na námestí v hlavnom meste Tirana pomenovanom práve po držiteľke Nobelovej ceny mieru odslúži František veľkú omšu. V pláne má aj stretnutia s najvyššími ústavnými činiteľmi.

Albánsko patrilo počas väčšiny druhej polovice 20. storočia medzi najizolovanejšie krajiny sveta. V roku 1967 sa stalo prvým oficiálne ateistickým štátom vôbec.

Mešity, kostoly a ďalšie náboženské objekty tak boli zničené a duchovní pozatýkaní. Balkánsku krajinu po páde komunizmu navštívil v roku 1993 vtedajší pápež Ján Pavol II.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy