Japonsko nesmie loviť veľryby v Antarktíde
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PORTOROŽ / Po dekádach decimovania veľrýb prichádza pre morských cicavcov iskra nádeje. Odborníci z celého sveta sa stretli na konferencii v slovinskom letovisku Portorož, kde rokovali o zákaze zabíjania veľrýb pri brehoch Antarktídy, o ktorom rozhodol tento rok Medzinárodný súdny dvor.
Japonsko pre tento rok žiadalo mimoriadne povolenia pre lov v oblasti Antarktídy, ale po štvordňovom maratóne rokovaní ustúpilo. Hlasovanie Medzinárodnej veľrybárskej komisie zákaz lovu podporilo.
Zatiaľ čo Nórsko nerešpektuje medzinárodné moratórium na lov veľrýb z roku 1986, Japonsko sa v tomto ohľade poistilo právom na zabíjanie zvierat pre vedecké účely, píše ABC News.
Komerčné a vedecké dôvody
Je fakt, že veľrybie mäso často končí v Tokiu na stoloch a to aj z Islandu, ktorý je na opačnom konci sveta. Happyend pre veľryby ale zatiaľ nie je na programe dňa. Japonci ich môžu naďalej loviť v severnej časti Pacifiku.
Vlani sa oficiálne stalo obeťami lovu 1600 veľrýb, vo väčšine prípadov z komerčných alebo vedeckých dôvodov.
Viac ako tisíc veľrýb dohromady ulovili obe svetové veľrybárske veľmoci - Nórsko (594) a Japonsko (471).
Pozrite si priložené video:
Išlo o nehody
Údaje medzinárodnej veľrybárskej komisie pochádzajú z priznaného množstva ulovených veľrýb. Grónsko, Dánsko, Rusko či USA priznali desiatky úlovkov na základe povolených kvót pre miestne obyvateľstvo.
Ide napríklad o Inuitov, pre ktorých more predstavuje základný zdroj obživy. Originálne sa vyzula Južná Kórea, ktorá zabitie 75 veľrýb za rok 2012 zdôvodnila nehodami.