Ebola usmrtila takmer päť tisíc ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
MONROVIA / Niekoľko desiatok Libérijčanov, ktorí sú držaní v karanténe pre podozrenie, že sú nakazení ebolou, pohrozilo, že z izolácie odídu, pretože trpia hladom. S odvolaním sa na miestny rozhlas o tom informovala agentúra AP.
Vysoko nákazlivá ebola zabila podľa novej bilancie Svetovej zdravoníckej organizácie (WHO) viac ako 4 870 ľudí, pričom 2 700 je práve z Libérie.
V západolibérijskom meste Jennewende zomreli na ebolu štyria ľudia a 43 osôb, ktoré boli s nimi v kontakte, sa ocitlo v karanténe. Podľa miestneho rozhlasu prestal Svetový program pre výživu do tejto časti Libérie dodávať potraviny ľuďom poznamenaným epidémiou.
9 930 nakazených
V troch západoafrických krajinách - Libérii Sierra Leone a Guinei - s ebolou nakazilo viac ako 9 930 osôb, viac než 4 660 z nich v Libérii. WHO sa domnieva, že tieto čísla nezodpovedajú realite a nakazených a mŕtvych je zrejme viac.
Svetová zdravotnícka organizácia má zverejniť prácu odborníkov, ktorá sa zaoberajú ebolou a ktorí sa tento týždeň zúčastnili virtuálnej konferencie.
Podľa WHO je najhoršia situácia v Sierra Leone, kde sa ebola vyskytuje na takmer celom území. S ebolou súvisí aj incident, pri ktorom tento týždeň v meste Koidu na východe krajiny zomreli dvaja ľudia.
Pomoc z Kuby
Organizácia upozorňuje, že aj keď sa podarilo získať prísľub ďalšej pomoci pre tri najpostihnutejšie krajiny, z 4 700 potrebných lôžok je momentálne k dispozícii len štvrtina. Chýba taktiež zahraničný zdravotnícky personál, ktorý by pomohol udržať v chode liečebné centrá.
Najviac v tomto zmysle pomohla Kuba, ktorá podľa agentpry AFP vyslala 165 lekárov a ošetrovateliek do Sierra Leone a do Libérie a Guinei chce poslať 83 ďalších.
Guinea oznámila, že rodina každého pacienta, ktorý zomrel na ebolu, dostane vďake medzinárodnej pomoci desať tisíc dolárov (7 878 eur). Agentúry OSN požiadali darcov o miliardu dolárov. Do minulého týždňa získali 38 percent tejto sumy.
Ministerstvo neodporúča cestovať
Odporúčanie ministerstva zahraničných vecí necestovať do krajín západnej Afriky, ktoré bojujú s vírusom ebola, stále platí. Rezort diplomacie upozorňuje slovenských občanov na výrazné zdravotné riziko najmä pri cestách do Libérie, Sierra Leone a Guinejskej republiky.
"Súčasne upozorňujeme na riziká vzniku nových prípadov v Mali a na Pobreží Slonoviny, naopak zo zoznamu rizikových krajín bola vyradená Nigéria," uvádza sa v odporúčaní ministerstva zahraničia.