Jasno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Mladá žena sa bránila pred znásilnením, popravili ju
Zdielať na

Mladá žena sa bránila pred znásilnením, popravili ju

Zdroj: Facebook

TEHERÁN / Napriek mohutnej medzinárodnej kampani Irán v piatok popravil dvadsaťšesťročnú ženu, ktorá mala v roku 2007 nožom zabiť muža, ktorý sa ju, podľa jej slov, pokúsil znásilniť.

Reyhaneh Jabbari uväznili v roku 2007 po tom, ako údajne zabila bývalého vládneho zamestnanca Mortezu Abdolali Sarbandiho. Počas prvých mesiacov ju držali v izolácii, nemohla komunikovať s právnikom ani rodinou.

V roku 2009 predstúpila pred súd, ktorý sa podľa organizácie Amnesty International konal po absolútne nedostatočnom vyšetrovaní. Podobný názor mala na celú vec aj Organizácia spojených národov. 

Na internete sa rozbehla mohutná kampaň za odloženie popravy a za odsúhlasenie nového, spravodlivejšieho súdu.

Do kampane sa zapojilo aj mnoho iránskych umelcov a známych osobností. Vyzeralo to tak, že kampaň bude úspešná, preto náhla poprava mladej ženy ochrancov ľudských práv zaskočila.

Facebook

Matka mladej ženy dostala povolenie na hodinovú návštevu dcéry 28. septembra, dva dni pred plánovanou popravou. Tú nakoniec odložili. Právnik odsúdenej Iránky Human Rights Watch povedal, že za šesť mesiacov, čo sa venoval jej prípadu, mu väzenské orgány len dvakrát povolili stretnúť sa s ňou. 

Úrady popravu obhajujú tým, že sa jej tvrdenie o konaní v sebaobrane nepotvrdilo, okrem toho vykonanie trestu tvrdo žiadala rodina obeti. Jabbari priznala, že muža bodla nožom do chrbta, keď sa ju snažil sexuálne zneužiť. Povedala však, že ho zabil iný muž, ktorý sa v tom čase na mieste nachádzal. Toto tvrdenie však podľa Amnesty International nikdy preverené nebolo.

Facebook

Hoci verejná mienka v Iráne všeobecne podporuje trest smrti, mnoho aktivistov, novinárov i umelcov bojuje proti verdiktom, ktoré odsudzujú ženy na trest smrti. Muži odsúdení na trest smrti ale aj naďalej pútajú v krajine väčšiu pozornosť, záujem o osud žien je stále nízky. Dôvodom je najmä postavenie žien v spoločnosti.

V Iráne platí islamské právo šaría, na základe ktorého sú odsúdení k trestu smrti tí, ktorí zavraždili, znásilnili, vykonali ozbrojené lúpeže obchodovali s drogami, či boli neverní. Podľa OSN bolo v krajine minulý rok popravených minimálne päťsto ľudí, najmä však pre drogy.

Najčítanejšie správy