Japoncov straší radiácia, zamorené je množstvo potravín
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TOKIO / Japonsko má opäť problémy s radiáciou. Jej úroveň v podzemnej vode pri atómovej elektrárni Fukušima je najvyššia od havárie v roku 2011. Zamorené je ešte stále aj množstvo potravín v 13 miliónovom Tokiu.
Úroveň radiácie v hlavnom meste ešte aj tri roky po katastrofe prekračuje povolené limity. Väčšina jeho obyvateľov však na možné zdravotné riziká odmieta myslieť.
Radiácia v potravinách
Taká je totiž aj oficiálna politika vlády. O následkoch havárie radšej nehovorí a chce, aby na ňu ľudia čo najskôr zabudli. Nie vždy sa jej to však darí. "Časť ľudí to ešte stále vníma a časť akoby zabudla na to, čo sa stalo a Fukušima pre nich nebola," hovorí Slávka, Slovenka žijúca v Japonsku.
Zvýšené hodnoty merané v becquereloch však obsahuje množstvo potravín, najmä tých, ktoré pochádzajú z najviac zamorenej oblasti.
Premeriavanie škodlivín
"Pred výbuchom som používal sóju z Fukušimy, ale zmluvu s tamojšími farmármi som musel zrušiť. Nemám srdce vyrábať kontaminovaný syr a ponúkať ho deťom," tvrdí výrobca tofu Ómomo.
Pán Ómomo pravidelne premeriava úroveň škodlivín v potravinách, ktoré predáva. Nie všetci však k tomu pristupujú rovnako.
"Mnohí odberatelia sóje tvrdia, že bez nich by farmári z okolia Fukušimy skrachovali. Kupujú ju preto stále a miešajú s neškodnou. Moji zákazníci si však dávajú veľký pozor a nič nezdravé by nekupovali," pokračuje.
Solárne elektrárne
Nukleárna havária prehĺbila odpor mnohých Japoncov k jadrovej energii. Tí solventnejší proti nej bojujú po svojom a začali stavať súkromné solárne elektrárne.
"Fukušima ma len utvrdila v tom, že atómovú energiu nedokážeme plne kontrolovať. Som za to, aby sa energia aj potraviny robili priamo tam, kde ich aj spotrebujeme," tvrdí konštruktér elektární Ken Matsuoka.