Nová hrozba z Madagaskaru, ľudia zomierajú na mor
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
MADAGASKAR / V africkom Madagaskare zaznamenali od konca augusta už 119 potvrdených prípadov moru, z nich 40 bolo smrteľných. V piatok na tento problém upozornila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Tá vo svojej najnovšej správe uvádza, že mor zaregistrovali už aj v husto obývanom hlavnom meste Antananarivo a hrozí preto rýchle šírenie nákazy. V súčasnosti tam evidujú dvoch nakazených a jedného mŕtveho.
Bubonický mor
Problémom je aj vysoká odolnosť voči insekticídu deltametrín používaného na zabíjanie bĺch, ktoré sú zodpovedné za šírenie moru.
Mor je bakteriálne ochorenie a prenášajú ho blchy. Tie sa ním nakazili spravidla od hlodavcov, väčšinou potkanov. Ľudia uhryznutí infikovanými blchami môžu dostať takzvaný bubonický mor, v dôsledku ktorého im napuchnú lymfatické uzliny.
Kvapôčková infekcia
Táto forma ochorenia sa však dá liečiť antibiotikami. Ak sa ale baktéria dostane do dýchacieho systému, hrozí vznik pľúcneho moru prenosného z človeka na človeka prostredníctvom kvapôčkovej infekcie.
Nakazený jedinec môže pritom zomrieť už do 24 hodín. Na Madagaskare však zatiaľ len u dvoch percent nakazených zistili práve najnebezpečnejšiu pľúcnu formu moru. Posledná epidémia moru podľa WHO vypukla v roku 2010 v latinskoamerickom Peru.