Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Počet obetí eboly rastie, pomáhať má hudba
Zdielať na

Počet obetí eboly rastie, pomáhať má hudba

ŽENEVA / Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zabila ebola v západnej Afrike takmer 7000 ľudí. Nové údaje zahrňujú aj skôr neevidované prípady osôb, ktoré ochoreniu podľahli v minulých mesiacoch. Na problematiku eboly upozornili i poprední africkí hudobníci.

Nakazených je viac ako 16 tisíc a stále ich pribúda, predovšetkým v Sierra Leone. V ostatných krajinách Afriky, kde bola ebola zaznamenaná, sa situácia stabilizovala.

Väčšina obetí eboly pochádza z Libérie a Guinei, kde sa situácia stabilizuje a počet nakazených klesá. V Sierra Leone je v súčasnosti najhorší stav. Každý týždeň vírusu podľahne približne 500 ľudí. Kvôli rýchlemu šíreniu ochorenia je akútny nedostatok nemocničných lôžok i zdravotníckeho personálu.

Zlé hygienické podmienky

Medzinárodná pomoc síce prisľúbila dodať viac než 1200 lôžok, v súčasnosti ich však funguje iba 350. V piatich nových zdravotníckych centrách, ktoré stavia Veľká Británia, nebude podľa zástupcov africkej misie OSN dostatok zdravotníkov.

V Sierra Leone je situácia najkritickejšia predovšetkým preto, že ebola zasiahla veľké mestá s vysokou koncentráciou obyvateľstva, ktoré žije v nevyhovujúcich hygienických podmienkach.

Nová verzia boduje

Dobré správy prichádzajú z Mali, kde na ebolu síce zomrelo šesť ľudí, ale v súčasnej dobe sa na území štátu zrejme nenachádza žiadny nakazený človek. Do kontaktu s chorými prišli tri stovky ľudí, ktorých monitorujú a u žiadneho z nich sa neobjavili príznaky vírusu.

OSN pred niekoľkými týždňami požiadala známeho hudobníka a filantropa Boba Geldofa o pomoc pri zháňaní finančných prostriedkov na boj proti ebole, píše euronews.com.

Gedolf, spoločne s kolegami vrátane Bona Voxa, Rogera Taylora, Seala či Sineád O'Connor, znovu nakrútil slávnu pieseň Do They Know It's Christmas?, ktorou hviezdy popového neba v 80. rokoch zarobili osem miliónov libier pre hladujúcu Európu. I nová verzia boduje a zarába.

Nečakajú na Európanov ani Američanov

S vlastným klipom prišli i africkí hudobníci. V piesni v národných jazykoch vyzývajú ľudí, aby sa nedotýkali svojich umierajúcich blízkych, alebo ich presviedčajú, aby vyhľadali lekársku pomoc.

Nechcú však upozorniť iba na chorobu, ale varovať pred západnými predsudkami voči kontinentu.

"Mali by sme prestať stigmatizovať Afriku. Neustále počúvame, že negatívne veci prichádzajú práve z Afriky," hovorí konžská speváčka Barbara Kanam.

Pozrite si priložený videoklip:

Podľa nej nie je Afrika len chudoba, nie je to len kontinent s ebolou, prebieha v nej množstvo iných vecí. "Nebudeme čakať na Európanov a Američanov, aby prišli a zaspievali," dodala.

Zatiaľ sa predalo štvrť milióna kusov. Od decembra bude pieseň sprevádzať informačná kampaň o chorobe.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy