Korupcia vládne svetu. Slovensko je na chvoste EÚ
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Transparency Interantional
BRATISLAVA / Každá jedna krajina na svete sa potýka s korupciou, či už v menšej alebo väčšej miere. Medzinárodná mimovládna organizácia bojujúca proti korupcii, Transparency International, vytvorila na základe informácií od expertov z celého sveta index vnímania korupcie. Ani jedna krajina nedosiahla stopercentné skóre. Slovensko skončilo na 54. mieste.
Slovensko je 54. najčistejšou krajinou na svete so skóre 50. Česko je ešte o jednu priečku vyššie. Pre porovnanie, "najčistejšie" Dánsko má skóre 92. Máme však pozitívnu tendenciu - naše skóre je totiž v roku 2014 o niečo lepšie, ako v predchádzajúcich dvoch rokoch (47, 46).
V rámci krajín Európskej únie a západnej Európy je Slovenská republika šiesta od konca. Horšie sú na tom len Rumunsko, Taliansko, Grécko, Bulharsko a Chorvátsko.
Vyplýva to z už dvadsiatej správy mimovládnej organizácie Transparency International, ktorá vytvorila zoznam krajín sveta podľa indexu vnímania. korupcie. Tohtoročný index zahŕňa 175 krajín a teritórií.
Presné dáta nie sú
Korupcia sa definuje ako zneužitie postavenia vo svoj prospech a výrazne ohrozuje spravodlivosť i hospodársky rozvoj krajiny. Toto sa odráža na vzrastajúcej nedôvere verejnosti v úrady.
Transparency International pre svoj výskum využila prieskumy a hodnotenia týkajúce sa korupcie. Nezabudla však dodať, že žiaden absolútny spôsob, ako zmerať korupciu, neexistuje.
Nedostatočné tresty a ignorancia potrieb
Index znázorňuje vnímanú úroveň korupcie verejného sektora vo svete.
Skóre krajín alebo území ukazuje vnímanú mieru korupcie vo verejnom sektore na škále od 0 (vysoká miera korupcie) do 100 (minimálna miera korupcie).
Okrem toho uvádza pozíciu jednotlivých krajín navzájom i v rámci väčšieho regiónu. Slabé skóre odzrkadľuje rozšírenú korupciu, nedostatočné tresty za úplatkárstvo a poukazuje na to, že verejné inštitúcie nereagujú na potreby občanov.
Podľa výsledkov, je korupcia najvýraznejšia v Somálsku a KĽDR. Nasleduje Sudán a Afganistan. Najmenej úplatkov podľa analýzy berú v Dánsku. Vysoké hodnoty indexu má i Nový Zéland, Fínsko, Švédsko či Nórsko.