Polojasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Austrália smúti za obeťami útočníka. Premiér ho označil za narušeného
Zdielať na

Austrália smúti za obeťami útočníka. Premiér ho označil za narušeného

SYDNEY / Muž, ktorý v pondelok držal v Sydney sedemnásť hodín ako rukojemníkov návštevníkov kaviarne, bol podľa austrálskeho premiéra Tonyho Abbota hlboko narušený jedinec. Polícia ho nemala na svojom zozname sledovaných teroristov. Incident si vyžiadal tri životy a štyria sa zranili.

Medzi mŕtvymi je tiež útočník, ktorým bol muž iránskeho pôvodu Man Haron Monis. Abbot proznal, že bol polícii "dobre známy, ale že nebol na zozname osôb sledovaných pre terorizmus".

Premiér s manželkou prišiel polopžiť kvetiny na Martinské námestie v Sydney, kde ľudia vytvorili ostrovom kvetín pamätník dvom obetiam Monisovej streľby.

SITA

Jedným z nich je tridsaťštyriročný manažér kaviarne Lindt Chocolat Tori Johnson. Asi dve hodiny po polnoci miestneho času, kedy podľa austrálskych médií začal mať Monis problémy nezaspať, sa ho Johnson pokúsil odzbrojiť. Vrhol sa vraj naňho, aby umožnil ľuďom z kaviarne utiecť.

Monis ale začal strieľať. Druhou obeťou je tridsaťosemročná právnička a matka troch detí Katrina Dawson, ktorá bola zastrelená, keď do kaviarne vtrhlo policajné komando. Dawson sa snažila ochrániť svoju tehotnú priateľku.

Pozrite sa na tragédiu v Sydney:

Prísnejší zbrojný zákon

Po pondelňajšom útoku sa v Austrálii rozvírila debata o zbrojnom zákone. Polícia zatiaľ neodpovedala na otázku, ako si útočník, ktorý mal policajný záznam, získal zbraň. Austrália má pritom jeden z najrpísnejších zbrojných zákonov na svete.

Podľa odporcov zbraní však existuje nelegálny trh a pôsobí tiež silné lobby žiadajúce právo na nosenie zbrane. Protistrana teraz ale chce doterajšiu prax ešte sprísniť a žiada dôslednejšie pátranie po ukradnutých zbraniach.

SITA

Austrália v roku 1996 sprísnila zbrojný zákon po incidente, pri ktorom Martin Bryant v Port Arthure v Tasmánii postrieľal tridsaťpäť osôb. Vtedajšia vláda pod taktovkou Johna Howarda do zákona zahrnula odkúpenia držaných zbraní, takže ľudia vrátili sedemstotisíc strelných zbraní. Odkúpenie stálo pol miliardy austrálskych dolárov (vyše tristomiliónov eur), kvôli ktorým vláda vypísala špeciálnu daň.

"Zákon, aký tu mal byť po masakre v POrt Arthure, je značne oslabený. Po obsadení kaviarne v Sydney vyzývame k prehodnoteniu zbrojného zákona, ku kontrole dodržiavania dohody z roku 1996 na štátnej a miestnej úrovni a k dohľadu nad skladovaním a obchodovaním so zbraňami," uviedla šéfka austrálskeho úradu pre kontrolu zbraní Samantha Lee.

Pozrite si, čo sa deje v Sydney deň po tragédii:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy