USA volá po pomste, dôvodom je hackerský útok KĽDR
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LOS ANGELES / Škandál okolo filmu Šialené interview rozpútal vášnivé reakcie. Časť amerických politikov, ale aj umelcov ostro kritizuje rozhodnutie štúdia SONY Pictures, ktoré sa rozhodlo, že parodickú komédiu nebude distribuovať do kín. Dôvodom sú obavy z možného teroristického útoku.
Dvojica známych amerických hercov stvárnila reportérov, ktorých CIA poverila zavraždením severokórejského lídra Kim Čong-una. Táto fikcia sa jednej z posledných komunistických diktatúr na svete nepozdávala. Vláda v Pchjongjangu preto zosnovala hackerský útok.
"Myslím si, že by to pre nás mal byť budíček. Budíček, že krajina ako Severná Kórea dokáže toto urobiť," povedal republikánsky senátor John McCain.
Skupina hackerov s prezývkou Strážcovia mieru sa prihovorila Spojeným štátom s tým, že nepriamo pohrozila teroristickými útokmi. Mali by sa podobať 11. septembru 2001.
Ukrivdení fanúšikovia
Vyšetrovatelia tvrdia, že za odkaz prišiel od severokórejskej rozviedky, ktorá má údajne pod kontrolou zvláštnu jednotku zloženú z vyše 1800 hackerov. Tí pracujú na celom svete. Príkazy však dostávajú z ústredia.
"Mali by sme na to adekvátne reagovať. Nie je možné, aby Spojené štáty tolerovali internetové útoky," konštatoval republikánsky senátor Michael McCaul.
Newyorskú premiéru filmu nakoniec zrušili. Proti tomuto rozhodnutia sa búria nielen umelci, ale i fanúšikovia. Cítia sa byť neprávom potrestaní.
Americká administratíva zatiaľ oficiálne nereagovala, čaká ako skončí vyšetrovanie FBI. Až potom podnikne odvetné kroky.
Pozrite sa, čo sa deje v Bielom dome po tom, čo sa prevalil hackerský útok: