Kým Slovensko väzňov z Guantánama utajuje, niektorí sa správajú inak
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MONTEVIDEO / Aj Uruguaj, tak ako Slovensko a ďalšie štáty, sa radí medzi krajiny, ktoré sa snažia prepusteným väzňom z väznice Guantánamo pomôcť začať nový život. My sme ďalších dvoch bývalých väzňov prijali pred mesiacom v takmer absolútnej tajnosti. V Uruguaji vystúpili v médiách a obyvatelia ich môžu stretnúť na ulici ako bežných ľudí.
Ďalších šesť väzňov, ktorí opustili neslávne slávnu väznicu Guantánamo, sa snaží začať nový život. Priestor im poskytol Uruguaj, kde sa za nich prihovoril sám prezident.
"Dúfame, že aj ostatné štáty nájdu dosť odvahy a otvoria svoje dvere. Toto je spôsob, ako môže každá krajina pomôcť," hovorí uruguajský prezident Jose Mujica.
Dvaja väzni na Slovensku
Pred štyrmi týždňami prijalo aj Slovensko dvoch bývalých väzňov z Guantánama. Okrem toho, že išlo o jedného Tunisana a jedného muža z Jemenu však naše úrady držia všetky detaily v tajnosti.
Nevieme kde bývajú, čo robia ani ako dlho u nás zostanú. V Uruguaji sa bez problémov ukazujú pred televíznymi kamerami.
VIAC ČÍTAJTE TU: USA pustili z Guantánama päť väzňov, dvaja prídu na Slovensko
Rozhovor v televízii aj internet
Jeden z prijatých väzňov, Abu Hadi, dokonca poskytol uruguajskej televízii rozhovor. Hovoril v ňom o jeho adaptácii v latinsko-americkej krajine, ktorá sa im snaží pomáhať. Vláda im zabezpečila hodiny španielčiny a poskytla im v byte počítač s prístupom na internet.
"Chcem sa poďakovať uruguajskému prezidentovi. Táto krajina je skvelé miesto," hovorí prepustený väzeň Abu Hadi.
Šiestich väzňov zajali v roku 2002 pre podozrenie z napojenia na Al-Káidu. Obvinenia sa však nikdy nepotvrdili. Trvalo dvanásť rokov, kým mohli väznicu opustiť. Nikto z nich sa nemôže vrátiť domov, no všetci dúfajú, že sa budú môcť stretnúť so svojimi rodinami.