Obama chce zvýšiť dane a zrušiť embargo voči Kube
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Udržať rast americkej ekonomiky a presadiť podporu strednej triedy. Aj na toto sa plánuje Barack Obama sústrediť počas posledných dvoch rokov svojho pôsobenia v Bielom Dome. Vyhlásil to vrámci správy o stave únie. Okrem toho chce ukončiť obchodné embargo voči Kube. Zákonodarcov k tomu vyzval vôbec prvýkrát. Embargo zaviedol Washington pred viac ako polstoročím ako reakciu na komunistický prevrat.
Obama začal svoj prejav vychvaľovaním americkej ekonomiky. Tej sa podľa jeho slov v poslednom roku darilo neobyčajne dobre. "Tieň krízy sa stratil, únia je silná," vyhlásil.
Kongres by však mal podľa prezidenta Obamu zvýšiť niektoré dane, čo by umožnilo získať počas nasledujúcich desiatich rokov dodatočných 320 miliárd dolárov. Šéf Bieleho domu chce s ich pomocou financovať množstvo opatrení na podporu rodín s deťmi či vzdelávania.
Obama taktiež zopakoval svoju výzvu na zvýšenie minimálnej mzdy a navrhol uzákoniť týždeň platenej PN-ky.
"Je na nás, kde chceme byť o pätnásť rokov," povedal. "Budeme akceptovať ekonomiku, ktorá vyhovuje len niektorým? Alebo sa zaviažeme ekonomike, ktorá vygeneruje rovnaké možnosti, pre všetkých, ktorí o to budú stáť," spýtal sa.
Vojna proti terorizmu
Obama sa snažil zákonodárny zbor viac vtiahnuť do americkej vojny proti terorizmu. Senátorov a poslancov vyzval, aby dali najavo jednotu amerického národa a schválili použitie sily. K tomuto kroku sa naposledy uchýlil pred vojnou v Iraku.
Niečo nové
Obama riešil i vzájomné vzťahy s Kubou. Zmena politiky voči Kube, ktorú Obama spolu so svojim kubánskym kolegom Raúlom Castrom oznámil v polovici decembra, podľa neho povedie v demokratickým zmenám na ostrove ovládanom komunitami. "Keď robíte niečo, čo nefunguje päťdesiat rokov, je čas skúsiť niečo nové," vyhlásil Obama. Embargo totiž vôbec neprospieva ekonomického rastu Kuby.
Republikánski zákonodarcovia ho však zrušiť nechcú, pokým sa neudejú kroky vedúce k demokracii. Havana sa takto zatiaľ neprejavila.
Barack Obama plánuje zvýšiť dane a zrušiť embargo voči Kube:
Historické rokovania
Obama do budovy kongresu, kde prednášal, pozval Kubou prepusteného Američana Alana Grossa, ktorý sa stal symbolom historickej dohody medzi oboma krajinami.
Po jeho oslobodení, Kuba prepustila 53 politických väzňov. Podľa Obamu budú nasledovať ďalšie kroky, ktoré dajú budúcnosti Kuby novú nádej.
Do Havany tak v stredu vyrazí najvyššia delegácia amerických diplomatov za posledných tridsať rokov, ktorá sa zúčastní prvého kola rokovaní o ďalšom uvoľňovaní vzťahov.