70 ROKOV PO. Oslobodenie koncentračného tábora v Osvienčime
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSVIENČIM / V utorok uplynie 70 rokov od oslobodenia bývalého nemeckého koncentračného tábora. Policajné zložky sú v pohotovosti, aj pre možné teroristické útoky.
"Bol to najkrajší deň môjho života keď nás oslobodili Rusi! Oslobodili nás Rusi," hovorí bývalá väzenkyňa z ČSR Ružena Schindler. Do Osvienčimu sa vrátili aj desiatky bývalých väzňov, ktorí tu prežili najhoršie chvíle vo svojom živote.
Deľba chleba
"Sú to strašné pocity, láme mi to srdce," tvrdí bývalý väzeň z USA. "Moje prežitie, naše prežitie. Bolo to o tom, rozdeliť si kúsok chleba. Nebolo nič iné ako myslenie na to, ako získať kúsok chleba pre prežitie," spomína bývalý väzeň z Bieloruska.
Svoje si v Osvienčime prežila aj pani Ružena, pôvodom zo Serede. Na svoju vlasť ale dodnes spomína, hoci po slovensky už nehovorí. "Milovali sme Masaryka, keď som bola malá, prišiel Masaryk do môjho rodného mesta. Potom v roku 1944 prišli Nemci do mesta a zobrali všetkých židov, naložili do vlaku a odviezli do Auschwitzu," rozpráva.
Teroristický útok
Niektorí bývalí väzni sa aj stretli a spoločne spomínali aj na tých, ktorí sa oslobodenia Osvienčimu nedožili. Organizátori nenechávajú ale nič na náhodu. Do Osvienčimu príde viac ako 40 zahraničných delegácií a bezpečnosť je na prvom mieste.
"Je tu aj možnosť teroristického útoku, takže bezpečnostné zložky sú v pohotovosti a úzko spolupracujeme," povedal hovorca poľskej polície Mariusz Ciarka.
Sedemdesiate výročie oslobodenia Osvienčimského tábora si pripomínajú aj v Prahe a ani tam nechýbajú mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia.
Pozrite si reportáž redaktora Martina Krpača: