Skončil som sám, spomína muž, čo prežil
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSVIENČIM / Do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime transportovali fašisti okolo milión stotisíc ľudí. Červená armáda, ktorá tábor oslobodila 27. januára 1945, v ňom ale našla len asi 7 600 zbedačených väzňov. Jedným z nich bol aj Tomáš Weiss. Z celej rodiny prežil len on a jeho otec.
Vtedy len trinásťročný Tomáš sa do koncentračného tábora dostal s celou rodinou. Keď sa ho pri rozdeľovaní pýtali, koľko má rokov, oklamal esesákov. Tušil, že šancu na prežitie má len vtedy, ak bude užitočný.
"Povedal som, že mám šestnásť a vyučil som sa za zámočníka," spomína Tomáš.
Z hlavného lágra ho po pár dňoch presunuli do Birkenau.
"Mňa a ďalších chlapcov dali do jedného baraku. Oni tie budovy volali bloky," dodáva.
Aby nezomrel od hladu, spojil sa s ďalšími štyrmi chlapcami a vymysleli veľmi riskantný plán. "Mali sme niečo ako podnik na kradnutie topánok," ozrejmuje Tomáš.
SITA
Jednoduchý, ale dokonalý plán
Ak by niekoho s ďalším párom topánok prichytili, na mieste by dostal guľku. Chlapci však prišli na to, ako to obísť.
"Prišli sme na boso a priamo tam sa obuli. Takto nikto na nič prísť nemohol. Ukradnuté topánky sme predali za chlieb," vysvetľuje.
SITA
Tomáš skončil od decembra 1944 v nemocnici. "Mal som TBC pľúc," dodáva. Liečili ho asi mesiac. S ním bolo v nemocnici ďalších 600 väzňov.
V januári 1945 sa stalo čosi neočakávané. "Ráno sa zobudíme a Nemci nikde. Dočkali sme sa Rusov," vysvetľuje Tomáš.
Neobzrel sa
Keď sa dozvedel, že tábor oslobodili, okamžite sa v sklade obliekol a vydal sa na cestu do Krakova, odkiaľ chcel ísť domov. Na pomoc Červeného kríža čakať nechcel.
"Prešiel som tú bránu a povedal som si, že sa nikdy nepozriem späť. A tak som aj urobil," dodáva.
SITA
Rodák z Bratislavy sa nakoniec do rodného mesta vrátil. Po vojne si zmenil priezvisko a stal sa z neho odborník na výskum mozgu.
Na boj o život v koncentračnom tábore Osvienčim si spomína Tomáš Radil: