Grexit je o krok bližšie. Grécka vláda odmieta dohodu s veriteľmi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/BRUSEL / Ministri financií krajín eurozóny (Euroskupina) na stredajšom nočnom rokovaní konečnú dohodu s Gréckom uzavrieť nedokázali. Ako informuje agentúra Reuters, ďalšie kolo rokovaní prebehne v pondelok.
"Venovali sme sa viacerým témam, jednou z nich bol súčasný program,“ citovala agentúra Reuters šéfa Eurogroup Jeroena Dijsselbloema. Podľa jeho slov rokujúce strany hovorili o možnosti predĺženia programu, k záveru však neprišli. "Budeme potrebovať viac času,“ dodal Dijsselbloem.
Európsky komisár Valdis Dombrovskis poznamenal, že ministri financií eurozóny a Grécko urobili pokrok.
Podľa Financial Times viacerí ministri odchádzali zo sály s vedomím, že sa dohoda podarila. Grécky minister financií Yánis Varoufakís po skončení rokovania zavolal do Atén a dohodu napokon vetoval. "Niektorí ministri financií, vrátane nemeckého ministra Wolfganaga Schäubleho, sa o tom ani okamžite nedozvedeli, pretože už opustili budovu," napísal denník Financial Times.
Dvere sú stále otvorené
Slovenský rezort financií ostáva optimistický. Podľa poradcu ministra financií Martina Šantu prvé kolo rokovaní euroskupiny ukázalo, že dvere pre možnú dohodu s Gréckom sú stále otvorené. Počnúc štvrtkom sa podľa neho začínajú rozhovory na technickej úrovni o nových reformných plánoch gréckej vlády premiéra Alexisa Tsiprasa.
"Členské štáty eurozóny dali gréckemu ministrovi jasne a priamočiaro najavo mantinely možného predĺženia existujúceho gréckeho programu, ktorý v prípade nedohody skončí na konci februára," informoval Šanta.
Slovensko nesúhlasí s odpustením dlhu
"Sme v reálnej časovej tiesni a nasledujúce stretnutie naplánované na pondelok bude kľúčové pre prípadný úspech či neúspech,“ dodal Šanta. Tak ako predtým, podľa neho stále platí, že je na Grékoch, aby sa rozhodli, čo sú ochotní urobiť pre návrat na cestu udržateľného rastu.
Slovenská pozícia pritom podľa poradcu ministra zostáva stále nemenná. "Nesúhlasíme s odpustením dlhu a sme otvorení na diskusiu o redizajne štrukturálnych reforiem v Grécku, ktoré ale neohrozia ich schopnosť splácať svoje záväzky,“ dodal.
Ešte ráznejší postoj zaujal fínsky premiér Alex Stubb, ktorý podľa britského denníka Guardian vyhlásil, že pokiaľ Grécko nebude pokračovať v záchrannom programe, bude čeliť "špinavému exitu".
Grécka koaličná vláda ľavicovej strany SYRIZA premiéra Alexisa Tsiprasa a nacionalistických Nezávislých Grékov získala väčšinou 162 hlasov dôveru parlamentu: