Ak dostane jadrovú energiu Irán, budú ju chcieť i Saudi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
RIJÁD / Vysokopostavený člen saudskoarabskej kráľovskej rodiny princ Turki al-Faisal as-Saud varoval, že dohoda o iránskom jadrovom programe by mohla podnietiť ostatné krajiny v regióne, aby vyvinuli vlastné jadrové palivo.
Princ Turki al-Faisal vyhlásil, že si Saudská Arábia bude v prípade dohody o iránskom jadrovom programe nárokovať na rovnaké právo.
O dohode, ktorej cieľom je obmedziť iránsky jadrový program rokuje šesť svetových veľmocí. Rokovania sa ale stále nechýlia ku koncu a kritici argumentujú tým, že to len podnecuje rivalitu medzi Saudskou Arábiou a Iránom.
"Vždy som hovoril, že to, čo vzíde z rozhovorov, budeme chcieť aj my," povedal princ v rozhovore pre BBC. "Ak teda bude môcť Irán obohacovať urán na akejkoľvek úrovni, nebudeme jediní, kto to tiež bude chcieť," dodal.
Hrozba v regióne
Saudská Arábia minulý týždeň podpísala s Južnou Kóreou dohodu o jadrovej spoluprácii, ktorá zahŕňa plán k štúdii uskutočniteľnosti vybudovania dvoch jadrových reaktorov v kráľovstve.
Rijád okrem toho podpísal aj dohody o jadrovej spoluprácii s Čínou, Francúzskom a Argentínou. Má totiž v pláne v najbližších dvadsiatich rokoch postaviť šestnáť jadrových reaktorov.
"Irán majú v arabskom svete v zuboch mnohí vrátane Jemenu, Sýrie, Iraku, Palestíny či Bahrajnu," vystríha princ. "Ukončenie vývoja zbraní hromadného ničenia nebude koncom problémov, ktoré máme s Iránom," dodal.
Pred nedávnom Saudská Arábia prišla o svojho kráľa Abdalláha, spojenca Západu. Pozrite si reportáž: