Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Zodpovední dva mesiace váhali s vyhlásením poplachu pre ebolu
Zdielať na

Zodpovední dva mesiace váhali s vyhlásením poplachu pre ebolu

ŽENEVA / Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dva mesiace váhala s vyhlásením medzinárodného poplachu pre epidémiu eboly v západnej Afrike. A to najmä z politických a ekonomických dôvodov. Vyplýva to z interných e-mailov a dokumentov, ktoré má k dispozícii agentúra AP.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripúšťa, že konala pomaly. Svoju nedostatočne pohotovú reakciu čiastočne pripisuje povahe doteraz najhoršej epidémie. Výžiadala si viac ako 10 000 mŕtvych. 

Drvivá väčšina týchto obetí bola zaznamenaná v troch západoafrických štátoch - Sierra Leone, Libéria, Guinea. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že nemala dostatočné informácie v reálnom čase.

Od začiatku vedeli o hrozbe

Agentúra AP na základe získaných dokumentov tvrdí, že zdravotnícka organizácia od začiatku dobre vedela, o akú neobvyklú epidémiu ide. Predstavitelia WHO boli o zložitej situácii včas informovaní a dostávali naliehavé žiadosti o pomoc.

Sídlo Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v Ženeve:

SITA

Ohrozenie ekonomiky

Dokumenty rovnako ukazujú, že vysokí úradníci WHO sa v súkromí pohrávali s myšlienkou vyhlásiť medzinárodný stav núdze už začiatkom júna 2014. Nakoniec sa tak stalo až 8. augusta.

Vrcholoví riaditelia údajne odrádzali od skoršieho podniknutia tohto kroku a zdôvodňovali to tým, že by mohol byť považovaný za "nepriateľský" akt a ohrozil by jednotlivé ekonomiky.

Taktiež politici zjavne vyvíjali na WHO tlak, aby stav núdze nevyhlasovala. Z elektronickej korešpondencie a ďalších dokumentov vyplýva, že WHO sa obávala konfliktu s krajinami zasiahnutými ebolou. Obavy mali aj z toho, že by medzinárodný poplach mohol negatívne zasiahnuť aj do púte do Mekky.

Hospitalizovali zdravotnú sestru

Koncom decembra škótska vláda potvrdila, že v Glasgowe diagnostikovali prvý prípad eboly vo Veľkej Británii. Pacientom bola zdravotná sestra, ktorá pomáhala bojovať proti ochoreniu v západnej Afrike.

Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt potvrdil, že ženu prijali na špecializovanú jednotku do nemocnice v Londýne, kde bude v prísnejšej karanténe. "Previezli sme ju tak rýchlo, ako sa dalo," uviedol.

Pozrite si priložené video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy