Svetová sláva Fischera a Liptáka. Economist píše o korupcii na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LONDÝN / O popredných slovenských lekároch Villiamovi Fischerovi a Petrovi Liptákovi píše aj prestížny britský týždenník The Economist. Nie však v súvislosti s ich lekárskymi výkonmi. Slovenskí lekári sa v článku týždenníka objavujú medzi lekármi, ktorí sa zverejnili v súvislosti s korupciou v zdravotníctve.
Viliamovi Fischerovi, jednému z najznámejších slovenských lekárov, kardiológovi, ktorý vykonal vôbec prvú transplantáciu srdca na Slovensku a dokonca kandidoval na prezidenta, venuje britský týždenník The Economist hneď prvé vety v článku o úplatkoch v zdravotníctve.
"Tento prípad je príkladom problému korupcie, častokrát dedičstvo z čias komunizmu, ktorý trápi nielen Slovensko, ale väčšinu krajín strednej a východnej Európy," píše The Economist.
"V celom regióne nespĺňajú zdravotnícke inštitúcie požiadavky pacientov na rýchlu starostlivosť, a tak zamestnanci, aby zaplátali nedostatky, prijímajú dary takpovedic do vrecka," pokračuje týždenník.
SITA
Do spoločnosti Slovenska sa v článku dostalo napríklad Lotyšsko, kde ortopedický chirurg a exprezident Valdis Zatlers prijal od pacientov "finančné dary z vďačnosti", ale zabudol ich oznámiť daňovému úradu.
Rumuni uplácajú
Podľa prieskumu Európskej komisie z roku 2013 28 percent Rumunov a 21 percent Litovcov lekárom zaplatilo za ich výkon či ochotu. Priemer Európskej únie je päť percent. Napríklad Fíni sú podľa prieskumu zásadne proti úplatkom.
Až pätnásť percent Poliakov sa priznalo k úplatku v minulom roku. V deviatich z desiatich prípadov Poliaci podplácajú práve pre nevyhovujúcu zdravotnú starostlivosť.
Dokonca aj v Estónsku, ktorého zdravotnícky systém je príkladom transparentnosti, prišiel o prácu v roku 2011 riaditeľ jednej z nemocníc pre chabých 330 eur a fľašu koňaku.
Platby za zdravie
Obviniť z problému chamtivý zdravotnícky personál by bolo podľa týždenníka priveľmi jednoduché. "Ľudia sú často ochotní zaplatiť si za zdravie. V týchto platbách vidia logiku," cituje Economist profesora na Erasmus University v Rotterdame Stevena van de Walleho, ktorý študoval tento jav v rumunskom zdravotníctve.
Týždenník v tejto súvislosti dodáva, že Viliam Fischer si spravil problémy práve preto, že keď jeho pacientka zomrela, rodine podľa jej slov odmietol vrátiť úplatok.
Pozrite si reportáž o kauze Viliama Fischera:
Prestížny magazín v článku spomína aj iného slovenského lekára - Petra Liptáka a jeho vyjadrenie o tom, že dary, ktoré lekár dostáva, sú len "súčasťou prevádzkového rozpočtu".
"Ak chce slovenský lekár poskytovať kvalitnú starostlivosť, je to na úkor jeho platu," cituje Liptáka v závere článku Economist.
Peter Lipták sa vyjadril ku korupcii v zdravotníctve, jeho slová mnohých pobúrili. Pozrite si reportáž: