Japonci zaživa pitvali amerických vojakov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TOKIO / Univerzitné múzeum na japonskom ostrove Kjúšú prelomilo sedmdesiatročné mlčanie okolo využívania amerických zajatcov na lekárske pokusy v Japonsku počas druhej svetovej vojny. Zajatcom napríklad lekári zaživa odstraňovali časti pečene či mozgu.
Nové múzeum v univerzitnom areáli v meste Fukuoka, ktoré otvorili v sobotu, detailne opisuje vývoj jednej z popredných lekárskych škôl v Japonsku.
Súčasťou výstavy je aj malá sekcia venovaná temnej kapitole dejín univerzity - pokusom na amerických letcoch po zostrelení ich bombardérov v roku 1945.
Američania boli členmi posádky stroja B-29 Superfortress, ktorý 5. mája bombardoval letisko neďaleko Fukuoky.
Keď Američanov zasiahla strela z japonského bojového lietadla, vyskočilo z neho dvanásť letcov s padákmi. Jeden z nich pri zoskoku zahynul a ďalších dvoch dobodali miestni obyvatelia po dopade na zem, píše Business Insider.
Pokusy na živých
Ostatných deväť mužov sa dostalo do zajatia. Kapitána Marvina Watkinsa poslali na výsluch do Tokia, ostatných predali vojenskému letectvu a previezli ich na univerzitu v meste Fukuoka. Tam na nich robili pokusy.
Reprofoto Business Insider/ Posádka okolo kapitána Watkinsa
Exponáty v múzeu odhaľujú, že jednému podali vnútrožilovo morskú vodu, aby lekári zistili, či by sa mohla používať ako náhrada sterilného fyziologického roztoku.
Inému americkému vojakovi lekári odstránili časť mozgu, aby určili, či by sa dala epilepsia liečiť chirurgickým zákrokom. Niekoľkým ďalším väzňom Japonci odrezali kus pečene. Chceli zistiť, či bez nich prežijú.
Prelomili tabu
Všetkých osem zajatcov zomrelo. Na konci vojny lekári zničili ich pozostatky, aby zverstvá utajili.
Pred súdom pre vojnové zločiny v roku 1948 odsúdili v súvislosti s týmto prípadom 23 ľudí. Vinní boli z vykonávania pitiev zaživa.
Reprofoto Business Insider/ Japonskí lekári
Päť odsúdených dostalo trest smrti a štyria doživotie. Neskôr im tresty výrazne zmiernili. Do roku 1958 boli všetci odsúdení na slobode.
Až tento rok v marci sa skupina profesorov z univerzity vo Fukuoke rozhodla prelomiť tabu a prostredníctvom múzejných exponátov zverejniť, čo sa na konci druhe svetovej vojny dialo.
Nebohých Slovákov vykosťujú bez súhlasu rodiny. Tkanivá putujú do zahraničia. Pozrite si reportáž:
UPOZORNENIE: Obsah videa nie je vhodný pre maloletých divákov