Vzťahy medzi Západom a Ruskom sa ďalej zhoršujú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSLO/NEW YORK / Pätica severských krajín vo štvrtok uzavrela dohodu o bližšej obrannej spolupráci pre údajnú rastúcu hrozbu zo strany Ruska. V rovnaký deň prichádza pre Moskvu aj výzva z bruselského sídla NATO. To žiada, aby Rusi znížili počet svojich pracovníkov v stálej misii. Podľa denníka The New York Times tak aliancia chce znížiť pravdepodobnosť výskytu ruských špiónov.
Ministri obrany Švédska, Nórska, Fínska, Dánska a Islandu uviedli, že severná Európa sa musí pripraviť na možnú krízu či incidenty v súvislosti s aktivitami Ruska, ktoré predstavuje "najväčšiu výzvu pre bezpečnosť v Európe".
Ministri skonštatovali, že ruskí lídri ukázali, že sú pripravení použiť vojenské prostriedky na dosiahnutie svojich politických cieľov i keď to znamená porušenie medzinárodného práva. Upozornili aj na údajné a špionážne aktivity v Pobaltí a v ďalších severoeurópskych oblastiach. "Ruská armáda provokuje v blízkosti našich hraníc a v Pobaltí už niekoľkokrát došlo k narušeniu hranice," vyhlásili šéfovia obrany severských krajín.
"Ruská propaganda a politické manévre podnecujú konflikty medzi národmi a v organizáciach ako ej NATO či Európska únia," dodali.
Tieto vyhlásenia prichádzajú v období zvýšeného napätia v Európe, ktoré vzrástlo potom, ako Rusko minulý rok anektovalo Krym. V pobaltských krajinách žije početná ruská menšina, rastú preto obavy z ruskej intervencie.
Menej Rusov v NATO
V rovnaký deň prichádza aj informácia NATO, ktoré podľa denníka The New York Times vyzvalo Moskvu, aby znížila svoj počet pracovníkov v ruskej misii. Stále ruské zastúpenie pri bruselskom sídle NATO má totiž príliš veľa členov. Pracuje ich tu viac ako päťdesiat. NATO chce, aby sa tento počet znížil na tridsať.
Mnoho z nich totiž môže byť agentmi ruských tajných služieb. Toto opatrenie by pravdepodobnosť prítomnosti špiónov malo znížiť.
Kontakty medzi NATO a Ruskom boli po anexii Krymu zmrazené, a tak Moskva podľa aliančných expertov silné zastúpenie v Bruseli nepotrebuje.
Moskva na výzvu NATO zatiaľ nezareagovala.
Pilot nórskej stíhačky sa len tak-tak vyhol ruskému stroju, pozrite si video: