Českého Róma vyznamená Alžbeta II., udelí mu Rád britského impéria
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PRAHA/LONDÝN / Róm z Českej republiky žije vo Veľkej Británii. Petr Torák je členom tamojšej polície. V máji sa mu dostane pocty, že ho ocení kráľovná Alžbeta II. Prepožičia mu Rád britského impéria, píše český server novinky.cz.
"Je to veľká pocta. Je vidieť, že tu si ľudí vážia bez toho, že by sa pozerali na ich farbu pleti či na pôvod. Dajú im šancu, akú si zaslúžia," povedal 34-ročný policajt.
Torák odišiel na ostrovy ešte v roku 1999. Predtým žil v českom Liberci, kde ho krátko pred odchodom dokonca prijali na vysokú školu. Štúdium mu ale prekazil útok neonacistov, píše český portál novinky.cz.
V Británii začínal v reštaurácii rýchleho občerstvenia, neskôr sa stal strážnikom. Do policajnej uniformy sa obliekol až v roku 2006.
"Nebolo to jednoduché. Veľkú úlohu zohrala znalosť jazyka, v ktorom sa dodnes zdokonaľujem. Britská polícia našťastie kladie dôraz na to, aby mala členov z rôznych menšín. Ja napríklad môžem komunikovať lepšie s Rómami a získavať od nich informácie pre políciu alebo naopak od polície pre komunitu," popísal Torák.
Muž je pritom multilinguálny, hovorí až piatimi svetovými jazykmi.
Prínos pre políciu
Myslí si, že pre políciu je prínosom, pretože na komunikáciu s rómskou menšinou vďaka nemu nepotrebujú prekladateľov. Pôsobí v 120 kilometrov od Londýna vzdialenom meste Peterborough, kde reprezentuje česko-slovenskú a tiež rómsku komunitu.
Petr sa angažoval ako spoluzakladateľ aj v založení Asociácie rómskych policajtov a je tiež iniciátorom v projektoch pre rómsku komunitu.
Rád britského impéria
Významný Rád britského impéria založil 4. júna 1917 kráľ Juraj V. ako všeobecný záslužný rád pre civilné osoby. Rád sa delí do piatich tried: Veľkokríž, Rytier-komandér, Komandér, Dôstojník a Člen.
Držitelia dvoch najvyšších tried majú právo užívať titul Sir alebo Dame. Toto právo majú ale len občania Spojeného kráľovstva a krajín, kde je hlavou štátu panovník ostrovov.
Tento Róm sa postaral o búranie mýtov. Podobné zažil aj Andrej Kiska na východe Slovenska, pozrite si reportáž: