Čína varuje pred rastúcou jadrovou hrozbou KĽDR
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PEKING / Severná Kórea by podľa čínskych expertov mohla mať už 20 jadrových hlavíc a schopnosť vyrobiť dostatok uránu vhodného k výrobe jadrových zbraní, aby svoj arzenál do budúceho roka zdvojnásobila. Vyplýva to z čínskych odhadov, o ktorých s odvolaním sa na zdroje informoval americký denník The Wall Street Journal.
Čínske odhady, ktoré boli údajne predané americkým odborníkom, sú vyššie než doterajšie americké prognózy. Tie sa momentálne pohybujú v rozmedzí desať až 16 jadrových bômb, napísal denník The Wall Street Journal.
Pchjongjang uskutočnil už tri jadrové testy, ten posledný vo februári 2013.
Odborníci sa rozcházajú v názoroch, aký veľký pokrok komunistická KĽDR urobila v programe vývoja balistických striel, ktoré by teoreticky mohli byť vybavené jadrovými hlavicami.
Prvá skúška
Juhokórejské ministerstvo obrany podľa správ z januára tohto roku predpokladalo, že KĽDR sa výrazne priblížila výrobe rakety s jadrovou hlavicou. Zmenšiť jadrovú nálož tak, aby ju uniesla strela dlhšieho doletu, trvá podľa expertov Soulu dva až sedem rokov.
Svoju prvú jadrovú skúšku Severná Kórea vykonala pred ôsmimi rokmi, a mohla by teda túto technológiu podľa juhokórejského ministerstva ovládať. Dôkazy ale pre to nemalo, píše denník the Guardian.
Jadrový arzenál
V správe, ktorú vo februári predložil Americko-kórejský ústav pri Škole pokročilých medzinárodných štúdií Johnsa Hopkinsa vo Washingtone, americkí experti odhadli, že KĽDR by mohla do piatich rokov posilniť svoj jadrový arzenál na dvadsať až sto jadrových náloží zo súčasných zhruba desiatich a bude zrejme schopná ich umiestniť na rakety dlhšieho doletu.
Komunistická Severná Kórea je voči svetu uzavretá. Prísny severokórejský režim ale urobil mimoriadny ústupok. Otvoril sa novinárom zo zahraničia. Zdá sa však, že len na oko. Sprievod totiž dôsledne dohliadal na to, kam sa namieri kamera zahraničnej delegácie.
Pozrite si video: