Kto s kým proti komu. USA odmietli vojenský pakt s arabskými krajinami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
CAMP DAVID / Spojené štáty americké vylúčili vytvorenie vojenskej zmluvy s arabskými štátmi Perzského zálivu s odvolaním sa na obtiažnosť vytvorenia takéhoto paktu na Blízkom východe. Stalo sa tak tesne pred summitom amerického prezidenta Baracka Obamu s predstaviteľmi krajín Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC).
Pre televíziu Al-Džazíra to uviedol zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Ben Rhodes.
"Zmluva nie je to, čo hľadáme. Trvalo desaťročia vytvoriť alianciu medzi NATO a ázijskými spojencami. Sme schopní poskytnúť jasné záruky, že ich obránime," povedal Rhodes pri zmienke o perspektívnom spojenectve s krajinami Perzského zálivu.
Iránsky jadrový program
Témami dvojdňové summitu má byť okrem iného pripravovaná dohoda o iránskom jadrovom programe a situácia v nepokojnom Jemene. Komentátori ale od stretnutia neočakávajú žiadne výrazné výsledky.
Dôvodom neveľkých očakávaní analytikov je fakt, že len Kuvajt a Katar do amerického Camp Davidu vyslali svojich najvyšších predstaviteľov. Hoci to nie je prípad Bahrajnu, Ománu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, môže byť summit predzvesťou novej fázy vzájomných vzťahov s Washingtonom.
Predpokladá sa, že jedným z hlavných bodov jednania bude Irán. Svetové mocnosti pripravujú s Teheránom dohodu o jeho spornom jadrovom programe. Dohovor má vylúčiť možné zneužitie nukleárneho vývoja pre výrobu atómových zbraní.
Kto s kým proti komu
Saudská Arábia vytvorila koalíciu jedenástich štátov, do ktorých patrí Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Egypt, Maroko, Senegal, Sudán a Malajzia.
Nevojensky ich podporujú Belgicko, Turecko, Francúzsko, Veľká Británia a Spojené štáty americké.
Proti nim stojí spolok Iránu, Ruska a Číny, ktoré poskytujú aj vojenskú pomoc.
Prímerie v Jemene
S Iránom rovnako súvisí aj téma Jemenu, kde šiitskí povstalci bojujú proti prezidentovi Abdarovi Mansúrovi Hádimu. Toho podporuje arabská koalícia na čele s Rijádom. Naopak za stúpencov rebelov je považovaný šiitský Irán. V Jemene v utorok začalo formálne platiť päťdňové humanitárne prímerie. Či bude dodržiavané, sa ukáže v najbližších hodinách.
Obama privítal štátnik na summite, pozrite si priložené video: