Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Londýnska konferencia o sociálkach: Hlavnou témou boli nútené adopcie
Zdielať na

Londýnska konferencia o sociálkach: Hlavnou témou boli nútené adopcie

BRATISLAVA/LONDÝN / Televízia JOJ informuje pravidelne o nútených adopciách. Aj tri roky po otvorení Pandorinej skrinky sú pre Slovákov v zahraničí stále veľkým problémom. Len v tomto roku odobrala britská sociálka Slovákom žijúcim na ostrovoch 49 detí.

Problém adopcií sa dostal až na titulky britských novín. Pre Slováka môže verejná mienka vyznievať až neuveriteľne.

Médiá poukazujú na to, že počet adopcií za posledné dva roky poklesol až o 50 percent. Údajne tým trpia náhradní rodičia, ktorí čakajú aj niekoľko mesiacov, kým dostanú deti do opatery.

Členské krajiny svorne tvrdia, naše deti si nedáme."Našimi základnými argumentami sú práve biologická rodina, prenos jurisdikcie na Slovensko a základná premisa dať deti biologickej rodine, prípadne vrátiť ich," ozrejmuje riaditeľka Centra pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže Andrea Cisárová. 

Obrovský problém

Naše úrady hovoria o obrovskom probléme. Prípad Ivany Boórovej ukázal, že Slovensko je v tejto oblasti prelomovou krajinou. Po prvýkrát sa na pôde našej ambasády v Londýne konala konferencia za účasti najvyšších špičiek z oblasti politiky i súdnictva.

"Tento seminár jasne demoštruje, kam sme sa pohli od roku 2012, keď sme obaja sledovali prípad Boórovcov a boli sme v tom hlboko zainteresovaní," uviedol slovenský veľvyslanec vo Veľkej Británii Miroslav Wlachovský.

Konferenciu organizovalo Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže.

"Spolu s ambasádou sme sa rozhodli, že zorganizujeme seminár, na ktorý pozveme špičky, aby nám povedali, ako legálne zachraňovať svoje deti. Preto sú tu sudcovia, preto sú tu zástupcovia Európskeho paralmentu, preto sú tu ľudia, ktorí nám jasne povedia, ako v zákonných rámcoch môžete zachraňovať deti," ozrejmila riaditeľka centra Andrea Cisárová.

Na ambasádu prišli europoslanci z viacerých krajín, pretože nielen Slovensko, ale i ďalšie krajiny majú problém s odoberaním detí.

"Beriem si odtiaľto do Bruselu množstvo praktických skúseností, ktoré treba odovzdať ďalej. Každý systém sa dá vylepšiť. Mal by sa dať vylepšiť. Treba sa pozrieť na všetky sociálne služby v Európe či postupujú správne," povedala podpredsedníčka Európskeho parlamentu Mairead McGuinness.

V Londýne sa konala konferencia, ktorej ústrednou témou boli nútené adopcie, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy