Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Bostonský atentátnik Carnajev dostal trest smrti
Zdielať na

Bostonský atentátnik Carnajev dostal trest smrti

BOSTON / Porota v americkom Bostone rozhodla v piatok o treste pre Džochara Carnajeva. Uznala ho vinným zo spoluúčasti na útokoch počas Bostonského maratónu v roku 2013. Dostal trest smrti. Jeho cesta na popravisko môže podál odborníkov trvať desaťročia.

Porota ešte v apríli uznala Čečenca vinným vo všetkých tridsiatich bodoch obžaloby. Zvažovali len to, či dostane trest smrti alebo doživotie.

Obhajoba žiadala pre Džochara doživotný trest, čo zdôvodňovala tým, že bol mladík pod vplyvom o šesť rokov staršieho brata Tamerlana, ktorý útok zosnoval. Tamerlan zahynul neskôr pri policajnej prestrelke.

Pri bostonských útokoch zahynuli traja ľudia a ďalších 264 sa zranilo.

Dvanásť porotcov sa jednohlasne zhodlo a pre Carnajeva zvolili trest smrti. Popravia ho smrtiacou injekciou.

Mladík podľa obvinení konal za účelom hromadného ničenia a zabíjania. Carnajev bol podľa porotcov vinný napríklad zo spiknutia za účelom využitia zbrane hromadného ničenia a z jej použitia.

SITA

Pri útoku využil tlakový hrniec naplnený množstvom guľkových ložísk, ktoré mali zasiahnuť čo najviac ľudí.

Keď Carnajevovi v apríli oznámili jeho obvinenie, prehlásil, že sa necíti byť vinný. Povedal, že útok bol pomstou za americkú inváziu do Afganistanu a Iraku. Spolu s bratom Tamerlanom vraj plánoval aj útok na newyorské Time Square.

Cesta na popravisko

Carnajev síce dostal trest smrti, no podľa mnohých médií a expertov môže trvať desaťročia, kým k poprave dôjde, ak vôbec. "Každým rokom bude pravdepodobnosť popravy klesať," uviedla profesorka Deborah Denn z Fordhamskej univerzity.

V prípade mladého Čečenca ale chýbajú argumenty, ktoré obyčajne odporcovia tresty používajú, ako nedostatočná obhajoba či popieranie viny.

V tíme Carnajevových obhajcov bola aj jedna z najväčších odborníčok na trest smrti Judy Clarke, ktorá sa ani nepokúšala presvedčiť súd o nevine svojho klienta.

"Odsúdenia na trest smrti na federálnej úrovni sú veľmi vzácne a odsúdenie na najvyšší trest ešte neznamená, že sa poprava uskutoční v blízkej budúcnosti. Dôvodom sú odvolacie procedúry, ktoré zaberú roky," tvrdí riaditeľ mimovládneho strediska DPIC monitorujúceho popravy Robert Dunham. 

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy