V Thajsku zaviedli za korupciu trest smrti. Aj pre cudzincov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BANGKOK / Thajsko prijalo nový protikorupčný zákon, ktorý rozširuje trest smrti aj na cudzincov. Predchádzajúca právna úprava zaviedla trest smrti pre úradníkov, ktorí prijali úplatok, no doposiaľ pre korupciu nebol popravený nikto.
Nové ustanovenia zákona, ktoré nadobudli platnosť 9. júla, sú súčasťou samostatného protikorupčného zákona. Ten rozširuje tresty aj na cudzincov pracujúcich pre zahraničné vlády a medzinárodné organizácie.
Táto akcia je súčasťou reformného upratovania v thajskej politike. Široká verejnosť to vníma ako zacielenie na bývalého premiéra Thaksina Shinawatru, ktorého v roku 2006 zvrhla armáda pri prevrate, píše britský The Guardian.
Obvinený bývalý premiér
Expremiéra obvinili z korupcie. Bývalý premiér vybudoval mocnú populistickú politickú mašinériu, ktorá ohrozovala privilégiá tradičných elít spojených s armádou a kráľovským palácom.
Nová právna úprava zároveň ruší aj dvadsaťročnú premlčaciu dobu, ak páchateľ ujde z krajiny. To bol prípad Thaksina, ktorý bol odsúdený v roku 2008 za prijímanie úplatku a ušiel do cudziny. Stará premlčacia doba by mu o 10 rokov umožnila beztrestný návrat.
Niekoľko obvinení z korupcie čaká aj na Thaksinovu sestru Yingluck Shinawatra, ktorá bola premiérkou krátko pred tým, ako ju minulý rok zvrhla armáda.
Kritika novely
Generálny tajomník národnej protikorupčnej komisie Sansem Poljieak uviedol, že tresty podľa nového zákona sú primerané. Podľa neho je korupcia štátnych zamestnancov vážnym zločinom.
Nový zákon má aj svojich kritikov. "Je to obrovský krok zlým smerom," uviedol hovorca Amnesty International Olof Blomqvist. "Je potrebné v Thajsku trest smrti zrušiť, a nie rozširovať jeho pôsobnosť," dodal.
Korupcia v zdravotníctve
Korupcia na Slovensku má vysoký výskyt. Problém je aj v samotných občanoch, ktorí si častokrát neuvedomujú, že ak niekomu úplatok dajú, nesú za to zodpovednosť. Polícia každoročne odhaľuje viac a viac prípadov.
"Národná kriminálna agentúra minulý rok vzniesla obvinenie za korupciu v 141 prípadoch, čo je v porovnaní s rokom 2013 o 37 prípadov viac," uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
Pozrite si archívnu reportáž: