V Japonsku schválili zákony, ktoré umožnia nasadiť armádu v zahraničí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TOKIO / Dolná komora japonského parlamentu schválila zákony, ktoré za určitých podmienok umožnia nasadiť japonskú armádu v zahraničí. Je to po prvýkrát od druhej svetovej vojny. Informujú o tom zahraničné agentúry. Schválené normy zásadným spôsobom menia bezpečnostnú politiku krajiny.
Súčasná povojnová pacifistická ústava Japonsku zakazuje používať armádu pri riešení konfliktov s výnimkou sebeobrany krajiny.
Hlasovanie prišlo potom, čo vláda presadila zákony najskôr v parlamentnom výbore a to aj navzdory stupňujúcim sa protestom verejnosti. Opozícia hlasovanie bojkotovala a odišla z jednacej miestnosti.
Posilnenie armády
Premiér Šinzó Abe sa usiluje o posilnenie úlohy armády pre narastajúce mocenské ambície Číny v regióne a rovnako by rád prispel k medzinárodnému úsiliu o mierové riešenie konfliktov. Jeho kroky už ocenil veľký spojenec Japonska - Spojené štáty americké.
Kritici tvrdia, že nové zákony môžu Japonsko zatiahnuť do vlečúcich sa konfliktov, do ktorých sú USA zapojené po celom svete. Zároveň ide podľa nich o porušenie článku 9 povojnovej pacifistickej ústavy. Tá vznikla ako dôsledok druhej svetovej vojny, v ktorej bolo Japonsko spojencom Nemecka a okupovalo veľkú časť Ázie.
"Bezpečnostná situácia okolo Japonska je čím ďalej tým ťažšia," uviedol japonský premiér po hlasovaní. "Tieto zákony sú dôležité, aby sme ochránili životy japonských občanov a zabránili vojne," dodal.
Znepokojená Čína
Číínska diplomacia vo svojej prvej reakcii uviedla, že krok Japonska spochybňuje povojnový záväzok krajiny, že "pôjde cestou mierového rozvoja". Ako ministerstvo zahraničných vecí dodalo, Japonsko by sa malo poučiť zo svojej histórie.
Poskledné prieskumy verejnej mienky ukázali, že približne 80 percent Japoncov má s novými zákonmi problém. Väčšina z nich sa domnieva, že sú protiústavne, uviedla agentúra AP. Proti zákonom vyšli už v stredu do ulíc tisícky protestujúcich.
Držali transparenty s nápismi ako "Nie vojne", "Nie zabíjaniu" a vyzvali premiéra Abeho k odstúpeniu. Podľa organizátorov sa ich zišlo pred budovou parlamentu až 100 000 a niektorí tam zostali dlho do noci.
Obrana spojencov
Nové zákony rušia zemepisné obmedzenie pre operáciu japonskej armády. Ďalšou zmenou je to, že by Japonsko malo možnosť brániť nielen seba, ale aj napadnutých spojencov. Nová legislatíva by rovnako rozšírila americko-japonskú bezpečnostnú alianciu.
Zákony se teraz presúvajú do hornej komory parlamentu, ktorá o nich bude rokovať a do 60 dní aj hlasovať. Pokiaľ ich neschváli, alebo to do 60 dní nestihne, zákony vráti do dolnej komory, ktorá bude mať v ich schvaľovaní posledné slovo.
Proti zákonom protestovali tisícky demonštrantov s transparentami: