Francúzsko a Rusko sa vyrovnali, o Mistraly prejavili záujem iné krajiny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Ruský prezident Vladimír Putin a jeho francúzsky kolega Francois Hollande sa v stredu dohodli na zrušení zmluvy o dodaní vrtuľníkových lodí Mistral z roku 2011. Celkové náklady, ktoré Francúzsko zaplatí Rusku za nesplnenú dohodu, budú nižšie ako 1,2 miliardy eur, ktoré pôvodne stanovovala zmluva.
Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian to zdôvodnil tým, že lode neboli ešte dokončené a kontrakt bol pozastavený.
Paríž od kontraktu odstúpil minulý rok v novembri. Hollande vtedy ako dôvod uviedol kroky Moskvy na Ukrajine. Lode mala vyrobiť francúzska zbrojárska spoločnosť DCNS/STX.
Žiadne ďalšie pokuty
"Rokovania medzi prezidentom Putinom a prezidentom Hollandom včera skončili," vyhlásil Le Drian a spresnil, že v tejto kauze už medzi Ruskom a Francúzskom nie je spor.
Dodal, že v súvislosti s kontraktom, ktorý Francúzsko vypovedalo pre úlohu Ruska v konflikte na Ukrajine, už nebudú vyplácať nijaké pokuty. Dosiahnutá dohoda a suma je podľa Le Driana najlepšia možná. Minister pripomenul, že zmluvu o dodávke lodí podpísali v roku 2011, "v úplne inej epoche".
Dodal, že odvtedy sa odohrala kríza na Krymskom polostrove i na východe Ukrajiny, ktorá stále trvá. "Prezident (Hollande) zrejme nepovažoval za vhodné pridávať ďalšie riziko k (už existujúcej) hrozbe a dodať tieto dve lode," skonštatoval Le Drian.
Kanada, Singapur, Egypt
Minister obrany uzavretie dohody uvítal a poznamenal, že táto situácia nebude mať negatívny vplyv na zamestnanosť v lodeniciach v Saint-Nazaire, kde lode stavali a zamestnanci sa tam obávali straty práce.
V rozhovore pre RTL Le Drian ďalej uviedol, že o vrtuľníkové lode už prejavili záujem "isté" krajiny. "Je ich viacero, lebo sú to nádherné lode a majú viacero využití," vyhlásil minister, podľa ktorého by bolo dobré nájsť nového kupca čo najskôr. Podľa agentúry Reuters ide o Kanadu, Singapur či Egypt.
Tlačová služba Kremľa už v stredu informovala, že Paríž súhlasil s vrátením peňazí Rusku, ktoré na základe zmluvy zaplatilo zálohu.
"Francúzsko už previedlo tieto prostriedky a po vrátení (ruskej) výbavy nadobudne vlastníctvo (lodí) a bude môcť s oboma loďami voľne nakladať... Moskva považuje otázku mistralov za úplne vyriešenú," uviedol Kremeľ vo vyhlásení, z ktorého citovali agentúry Reuters i TASS.
Demontujú bojové vybavenie
Ruskí špecialisti demontujú z vrtuľníkových lodí triedy Mistral všetko ruské bojové vybavenie vrátane informačných, kontrolných, raketových a delostreleckých systémov. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na príslušné francúzske zbrojárske zdroje.
"Všetky ruské systémy vyberú a vrátia späť do Ruska. Týka sa to všetkých systémov, zbraní i hardvéru, ktorý je inštalovaný v týchto plavidlách," tvrdí bližšie nešpecifikovaný zdroj. Časový rámec vrátenia bojového vybavenia do Ruska je však stále v štádiu dohovorov, dodal.
Kontrakt na dodávku dvoch vrtuľníkových lodí triedy Mistral podpísala v roku 2011 francúzska spoločnosť DCNS/STX s ruskou spoločnosťou Rosoboroneksport. Prvú loď - Vladivostok - malo Francúzsko dodať vlani v novembri, ale kvôli udalostiam na Ukrajine k tomu nedošlo.
Pozrite si priložené video: