Príbehy migrantov bojujúcich o život: Chceme ísť do Nemecka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BUDAPEŠŤ / Na budapeštianskej stanici Keleti sa ocitli stovky migrantov, z ktorých niektorí naozaj bojovali o prežitie, kým sa dostali do Európy. Jedným sa začal potápať čln, iných po ceste okradli o všetko.
Na stanici sa objavil i mladý Sýrčan Noor, ktorý vyštudoval medicínu v Moskve. "Z Ruska som prišiel do Turecka. Potom v malom člne sme prešli do Grécka, odtiaľ do Macedónska," opisuje strastiplnú cestu.
Falošné lístky
Problémy začali v Srbsku. Predali im falzifikáty namiesto pravých lístkov na vlaky. Tam sa Noor stratil sestre i rodine. Skončil v Maďarsku.
"Tunajšia partia ma zatiahla do nejakej šopy a zobrali mi peniaze. Nechali mi 120 eur a povedali, že mi to stačí, aby som odišiel do Berlína," opisuje skúsenosti Noor.
Napriek nepríjemnostiam stále verí, že do Nemecka sa dostane. Má v pláne si v krajine urobiť atestácie a raz sa vrátiť do Sýrie.
Potápajúci sa čln
Medzi čakajúcimi na vlak je i Ahmed s bratom Nidalom. Tí prišli tiež z Turecka. "Pri Izmire sme začali mať veľké problémy s člnom, v ktorom bolo 40 ľudí. Čln bol malý. Odišiel mu motor," spomína Nidal.
SITA
Plavidlo sa začalo potápať. Bratom sa ale podarilo zachrániť a doplávať na breh. Ich cesta ale zďaleka neskončila.
"Po tom, čo sme sa dostali na pobrežie, sme tri dni išli pešo. Cez kopce do Macedónska," dodáva Nidal.
Pacienti
Situácia na budapeštianskej stanici je naozaj napätá. Mnohí kýchajú a kašlú. "Dávame im antibiotiká. Najčastejšie liečime bolesti hrdla, chrípku, prechladnutia. Našťastie horšie prípady nemáme, máme to zatiaľ pod kontrolou," hovorí záchranár Atiila Gáspár.
Migranti šokujú svojimi príbehmi, pozrite si reportáž: