Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Juncker navrhuje prerozdelenie 160 000 utečencov v rámci Únie
Zdielať na

Juncker navrhuje prerozdelenie 160 000 utečencov v rámci Únie

ŠTRASBURG / Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu na zasadnutí Európskeho parlamentu ohlásil návrh na povinné prerozdelenie ďalších 120 000 utečencov medzi členské štáty Európskej únie. Má ísť o osoby, ktoré sa teraz nachádzajú v Grécku, Taliansku a Maďarsku. Juncker upresnil, že spolu má byť takto prerozdelených 160 000 osôb. Redistribúciu 40 000 žiadateľov o azyl navrhla Komisia už v máji. Záväzné kvóty ale niektoré štáty odmietli.

Juncker, ktorý veľkú časť svojho prejavu o stave Európskej únie venoval súčasnej migračnej kríze, vyhlásil, že je potrebné otvoriť legálne cesty migrácie do Európy. Príslušnú legislatívu navrhne Komisia na začiatku budúceho týždňa.

Oznámil tiež, že Európska komisia do konca roka navrhne premenu agentúry Frontez na skutočnú európsku službu ochrany pozemnej a námornej hranice. Ohlásil i spoločný európsky zoznam bezpečných krajín, ktoré štátom dvadsaťosmičky umožnia rýchlejšie riešiť žiadosti o azyl.

SITA

Podľa Junckerových slov medzi štátmi, ktoré migračná kríza najviac postihla, patria Grécko, Maďarsko a Taliansko. Nie je možné ponechať ich svojmu osudu, povedal. Je potreba rokovať "rozhodne a koordinovane" medzi členskými štátmi Európskej únie aj v jej inštitúciách, zdôraznil Juncker. Riešenie utečeneckej krízy je podľa neho teraz hlavnou prioritou Únie.

Kontinent utečencov

Európania by si mali uvedomiť, že Európa je kontinent, kde takmer každý bol niekedy utečencom, vyhlásil v úvode svojho vystúpenia Juncker. Zmienil sa pritom okrem iného o tom, že mnoho Čechov, Maďarov i Slovákov odišlo za komunistického režimu na Západ.

"My Európania by sme mali vedieť a nikdy nezabúdať, prečo právo na azyl je jedným zo základných a najvýznamnejších práv. Nesmieme na to zabúdať," zdôraznil šéf Komisie. Zároveň varoval, že situácia v Európskej únii teraz nie je dobrá, lebo je v nej málo jednoty. "To sa musí zmeniť," vyhlásil.

SITA

Juncker ale pripustil, že ani bohatá Európa nemôže prijať všetkých utečencov. Zdôraznil ale, že migranti zatiaľ tvoria len zlomok percenta ľudí žijúcich v Únii, zatiaľ čo napríklad v chudobnejšom Libanone je to 25 percent. "Čo sme zač, že toto nedokážeme porovnať?," pýtal sa Juncker, ktorého prejav občas prerušil potlesk časti europoslancov, ale aj výkriky odporcov myšlienky europanstva.

Príliš skromný je podľa Juncker adoterajší záväzok Únie prijať 22 000 utečencov z Libanonu, Jordánska a Turecka. Povinnosťou Európy je podľa neho predovšetkým prijať ľudí, ktorí utekajú pred takzvaným Islamským štátom.

Juncker v súvislosti s migračnou krízou upozornil na situáciu v Sýrii a zdôraznil, že bez silnejšej zahraničnej politiky Únie neskončí ani kríza v Sýrii, ani príliv utečencov. Vyzval mimo iného k zriadeniu fondu na pomoc africkým štátom.

Priamo zo Štrasburgu Adam Zavřel: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy